poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Galerii Kapitańskiej drewniane szopki i anioły

Galerii Kapitańskiej drewniane szopki i anioły

Galerii Kapitańskiej drewniane szopki i anioły
Data publikacji: 2015-12-16 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 348017 59915
Idą święta i dlatego w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie otwarto w ubiegłym tygodniu wystawę „Radość z narodzin”. Prawie sto rzeźb i asamblaży prezentuje na niej gorzowski artysta Jerzy Gąsiorek. Podczas wernisażu sporo mówił o swoich bliskich związkach ze Szczecinem.

Na wystawie są drewniane szopki, anioły, figurki z kapliczek, sceny biblijne wykonane z prostych desek i przedmiotów codziennego użytku (asamblaże), jutowych worków, fragmentów drutu, garści siana. Symboliczność prac i sposób wykorzystania drewna dowodzi inspiracji twórczością Władysława Hasiora (o tym też mówiono na wernisażu), a klimat rzeźb, wśród których są m.in. kapliczki z miejscami dla ptaków – zauroczenia ludowością i postawą św. Franciszka. 

Jerzy Gąsiorek kończył studia z historii, muzealnictwa i wystawiennictwa w Poznaniu i Toruniu. Od wielu lat mieszka w Gorzowie, gdzie był nauczycielem, szefem galerii sztuki współczesnej i kierownikiem Biura Wystaw Artystycznych. Należy do Związku Artystów Plastyków i Związku Literatów Polskich, pisze wiersze, wydał osiem tomików. Swoje rzeźby i asamblaże prezentował na wystawach indywidualnych w Gorzowie, Kołobrzegu, Łodzi, Bydgoszczy, Radomiu, w niemieckich galeriach w Friedersdorfie i Baskow. W Gorzowie stworzył Biennale Sztuki Sakralnej, został uhonorowany Nagrodą im. Brata Alberta.

Na wernisaż przyjechała grupa gorzowian ze znaną dziennikarką i publicystką Krystyną Kamińską. Jerzy Gąsiorek bardzo ciepło mówił o Ireneuszu Krzysztofie Szmidcie, szczecińskim niegdyś poecie, reżyserze, dramaturgu, moderatorze życia kulturalnego, twórcy grup poetyckich i kabaretów, który od dawna mieszka w Gorzowie. Półtora miesiąca temu zorganizowano mu tam jubileusz 80-lecia urodzin, 60-lecia pracy twórczej i 50-lecia członkostwa w ZLP.

Wystawa w Galerii Kapitańskiej (ul. Kapitańska 2) czynna będzie do 18 grudnia (godz. 16-18).

(b.t.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy