W niedzielę (7 czerwca), o godz. 19, w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie - Zdrojach odbędzie się pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski”, zatytułowany: „Od Barnima Dobrego do Krzystka Pierwszego, czyli 777 lat Szczecina”. Gośćmi wieczoru będą szczecińscy instrumentaliści: Jakub Stefek (organy) oraz zespół Karłowicz Ensemble w składzie: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska i Karolina Hyla-Wybraniec (skrzypce), Magdalena Micke (altówka), Klara Świdrów (wiolonczela) oraz Karol Nasiłowski (kontrabas). Muzycy wykonają kompozycje Luigiego Boccheriniego, Edwarda Griega, Louisa Lewandowskiego, Carla Loewego, Sergiusza Prokofiewa i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.
Przedsięwzięcie ma na celu m.in. popularyzację dorobku szczecińskiego rodu budowniczych instrumentów muzycznych – Grünebergów. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce przeprowadzano też renowacje, rozbudowy i unowocześniano cenne eksponaty, np. w Kamieniu Pomorskim (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawie (Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).
Muzyczne wieczory w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi 120-letnich organów Grüneberga, dokonanemu przez znaną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Organy ze Zdrojów wpisano, w 2016 roku, na listę zabytków Pomorza Zachodniego.
(MON)
Na zdjęciu: Jakub Stefek