Od kilku lat na scenie szczecińskiego Teatru Kana pokazywane są spektakle w ramach projektu o nazwie Scena Równoległa. We wtorek (9 listopada, godz. 18) warto się wybrać zatem na przedstawienie z tego cyklu - pt. „Stacja Świadek” Teatru Brama z Goleniowa.
Czego można się spodziewać po prezentacji autorskiego spektaklu Teatru Brama, w reżyserii Daniela Jacewicza, opartego na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa? Oddajmy głos twórcom: „Społeczność Goleniowa przed i po II wojnie światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną zostali zmuszeni do migracji ze swoich poprzednich miejsc zamieszkania. Usłyszymy autentyczne historie ludzi, którzy musieli poradzić sobie i odnaleźć się w nowej, niełatwej powojennej rzeczywistości. Przedstawienie jest też próbą odpowiedzi na aktualne wyzwania małej społeczności goleniowskiej, gdzie na wigilijnym stole w każdym domu znajdziemy inne potrawy (z centralnej Polski, Podlasia, Wileńszczyzny, Ukrainy). Jest również opowieścią o poszukiwaniu mitu założycielskiego, o próbie budowania własnej tożsamości wokół małej ojczyzny. „Stacja Świadek” to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by odnaleźć bezpieczne miejsce do życia”.
Istotnym elementem spektaklu jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory Kapeli to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Muzycy tego zespołu po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i do rozszerzenia repertuaru o melodie, które dla nich samych były istotne. Przez wiele lat nuty zostały zapomniane, a Orkiestra Bolechowska została rozwiązana. Przez lata istniała tylko w pamięci mieszkańców Goleniowa, aż do maja 2020 roku, gdy jeden z muzyków dostał informację o ponownym odnalezieniu nut. Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny, unikatowy i lokalny repertuar, który będzie towarzyszył aktorom w trakcie spektaklu.
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu „Stacja Świadek” oraz z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie”, która zbiera historie rzeczy towarzyszących osobom zasiedlającym tzw. ziemie odzyskane. Skrupulatnie i z wielką czułością opisuje poszczególne przedmioty, które odnajdywane w niemieckich domach, nabierały polskich cech i powoli pozwalały czuć się bezpieczniej, oswajać polsko - niemiecką rzeczywistość.
(MON)