wtorek, 07 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > O niepełnosprawności w kinie Zamek. Jedyne takie wydarzenie w Europie

O niepełnosprawności w kinie Zamek. Jedyne takie wydarzenie w Europie

O niepełnosprawności w kinie Zamek. Jedyne takie wydarzenie w Europie
Data publikacji: 2019-09-03 23:49
Wywietleń: 685 412578

16. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja" zagości po raz kolejny w kinie Zamek w Zamku Książąt Pomorskich. W środę i czwartek (4 i 5 września) pokazanych zostanie sześć konkursowych tytułów.

Festiwal jest jedynym tego typu wydarzeniem w Europie, które porusza tematykę niepełnosprawności. Jury przyznaje nagrody „Motyla” w kategoriach „film fabularny”, „film dokumentalny” i „film amatorski” tworzony przez niepełnosprawnych. Wydarzenie odbywa się równocześnie w całej Polsce, w wielu kinach.

Początek seansów o godz.17.30. Wstęp na nie jest wolny, a bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie kina na pół godziny przed projekcją (liczba miejsc ograniczona). Wszystkie filmy prezentowane będą z lektorem i audiodeskrypcją.

W środę (4 września) pokazane zostaną filmy fabularne: polski „Lato" i rosyjski „Mam na imię Pietia" oraz dokument ze Stanów Zjednoczonych pt. „Odważny".

W pierwszym główną bohaterką jest 30-letnia Katarzyna, która ma niesamowity talent plastyczny. Niestety, ku niezadowoleniu matki, woli pracować w przedszkolu z dziećmi, aniżeli iść w jej ślady i zająć się na poważnie swoją artystyczną karierą. Relacje matki i córki komplikują się jeszcze bardziej, gdy Katarzyna zapada na śmiertelną chorobę. Pojawia się szansa na ratunek dla dziewczyny, ale czy Katarzyna z niej skorzysta?

W głęboką zimową noc matka z dwójką małych dzieci trafia na szpitalny oddział chorób zakaźnych. Zaczyna tam dochodzić do niezwykłych wydarzeń, które zmieniają jej życie. Oto fabuła filmu „Mam na imię Pietia". „Odważny" to z kolei prawdziwa historia studenta medycyny, który zgłosił się na ochotnika do ratowania życia ludzi, stojących na linii frontu przeciwko siłom Muammara Kadafiego podczas rewolucji libijskiej w 2011 roku. W trakcie zbierania rannych został przypadkowo postrzelony. Ten błąd uniemożliwił mu chodzenie, ale jego odwaga i odporność nie powstrzymały go od posuwania się naprzód...

W czwartek (5 września) w kinie Zamek będzie można obejrzeć włoski film dokumentalny pt. „Zamknij oczy i leć" oraz dwie opowieści fabularne: hiszpańską pt. „Zatańczysz tato?" oraz polską pt. „Wiki". We wspomnianym dokumencie główną bohaterką jest Sabrina, niewidoma od urodzenia, z wielką wytrwałością nauczyła się pilotować. Ona też zabiera widzów do Francji, gdzie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Les Mirauds Volants, Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Niewidomych.

Bohaterem kolejnego filmu jest Joaquín, który ma chorobę Parkinsona. Dzięki swojej córce Sarze odkryje, że taniec może znacznie poprawić jakość jego życia. Tytułowa Wiki z ostatniej historii jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi się zmierzyć z trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem z matką alkoholiczką, po tym jak zmarła jej babcia. Szczęśliwie na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.

(MON)

Na zdjęciu:Kadr z filmu „Zamknij oczy i leć" 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie