poniedziałek, 25 stycznia 2021r.

Nietypowy konkurs baletowy, bo... online. Znamy laureatów!

Data publikacji: 2020-09-28 17:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-28 17:05
Nietypowy konkurs baletowy, bo... online. Znamy laureatów!
 

Wraz z początkiem kwietnia w Szczecinie miały się odbyć - XIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy Złote Pointy 2020, a także XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego o tytuł: „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2020”. Z racji na pandemię, organizatorzy musieli zrezygnować z tego terminu i przenieśli imprezę na jesień. Konkurs odbył się zatem w miniony weekend, ale w całkowicie zmienionej formule, bo... online.

Złote Pointy to jedyny w Polsce międzynarodowy konkurs skierowany do absolwentów. Corocznie uczestnicy prezentowali się na scenie, przed jurorami i publicznością, w choreografiach klasycznych i współczesnych. Zwykle Szczecin gościł wtedy uczestników z kilku polskich szkół baletowych oraz zagranicznych - w ubiegłym roku byli to młodzi tancerze z Mediolanu, Budapesztu, Kijowa i Iwano-Frankowska. Tym razem było całkiem inaczej, bowiem jurorzy i publiczność mieli możliwość obejrzenia tancerzy tylko w trakcie transmisji internetowej. W tym roku zgłoszono 8 uczestników oraz 2 partnerów niepunktowanych (wszyscy z polskich szkół baletowych).

Skład jury

Uczestników oceniało jury w składzie: prof. Beata Książkiewicz – wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, tancerka, pedagog, dyrektor Szkoły Tańca i Baletu „Fouette” w Poznaniu, Ewa Głowacka – pierwsza solistka Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, pedagog, baletmistrz, prof. Ewa Wycichowska – primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf, pedagog, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Krzysztof Szymański – tancerz, choreograf, pedagog – ekspert z ramienia sekcji Tańca i Baletu ZASP, Dominik Muśko – tancerz, kierownik baletu Teatr Wielki w Łodzi.

Bez Grand Prix

Jury nie przyznało w tym roku Grand Prix konkursu, ale tytuły - laureata oraz najlepszego absolwenta szkół baletowych w Polsce, które otrzymał Nikodem Bialik, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Wyróżnienia dostali z kolei: Łukasz Bałoniak, Mikołaj Czyżowski, Łucja Pluta i Bogumiła Rozwadowska (za przygotowanie i wykonanie za własnej choreografii). Według internautów najlepszą tancerką była Bogumiła Rozwadowska (absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku) i to ona właśnie otrzymała tytuł laureata publiczności. Dodatkowe nagrody przyznał dyrektor artystyczny Arts Ballet Theatre of Floryda - Vladimir Issaev. Są to stypendia artystyczne w postaci miesięcznych, letnich warsztatów na Florydzie w przyszłym roku. Dostali je: Mikołaj Spiżewski i Mikołaj Czyżowski.

Stypendia artystyczne

Podczas konkursu trzynastu uczniów szkół baletowych ubiegało się o roczne stypendia artystyczne, przyznawane przez Kapitułę Fundacji Balet. Otrzymało je siedmiu tancerzy. Kandydatów na stypendystów oceniała wspomniana Kapituła Fundacji Balet w składzie: Paulina Andrzejewska-Damięcka – tancerka, choreograf, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Poznaniu, wiceprezes zarządu Fundacji Balet, prof. Warcisław Kunc – dyrektor teatrów operowych, dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Fundacji Balet, Adam Opatowicz – reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie, Grzegorz Kotek – wieloletni solista baletu Opery na Zamku w Szczecinie i Dorota Stankiewicz – wieloletnia solistka baletu Opery na Zamku w Szczecinie.

Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy 2020 jest Fundacja Balet z siedzibą w Szczecinie oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Nasza redakcja objęła patronatem tę imprezę.

(MON)

Na zdjęciu: Bogumiła Rozwadowska i Nikodem Bialik

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ