niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Kultura > Niepodległość uczczą śpiewem

Niepodległość uczczą śpiewem

Niepodległość uczczą śpiewem
Data publikacji: 2018-06-20 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:50
Wywietleń: 1781 334149

Chór Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji stulecia polskiej niepodległości zaprasza na II Letni Koncert Uniwersytecki, czyli cztery występy w czterech miastach naszego województwa. W czwartek (21 czerwca) w Szczecinie, w piątek w Kamieniu Pomorskim, w sobotę Morzyczynie, a w niedzielę w Wolinie. Dwa pierwsze koncerty są biletowane, na dwa pozostałe wstęp jest wolny.

- Naszą ambicją jest zagranie utworów, które w ogóle nie były w Szczecinie wykonywane albo wykonywano je dawno temu - mówi dr Tadeusz Buczkowski, dyrektor artystyczny zespołu US. - Naszym pomysłem jest msza, którą będziemy śpiewać w tym roku, czyli Msza Nelsońska Józefa Haydna. Jest to jedna z sześciu wielkich mszy tego kompozytora, jedną z piękniejszych. Do tego projektu zaprosiliśmy znakomitą orkiestrę z Torunia oraz znakomitych solistów. Ciekawostką jest to, że wśród solistów trójka to soliści ze Szczecina, którzy robią karierę już nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a nawet za oceanem, na przykład pani Aldona Bartnik. Staramy się, aby nasze koncerty były bardzo profesjonalne, aby zaspokoiły gusta najbardziej wybrednych słuchaczy.

Szczeciński koncert rozpocznie się o g. 19 w kościele p.w. Świętego Krzyża na Wieniawskiego. Piątkowy - o g. 19 w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Ten w Morzyczynie - o g. 20 w amfiteatrze nad jeziorem Miedwie. Woliński - o g. 17 w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie.

- Istotą sprawy jest to, że Wolin jest ostoją chrześcijaństwa - stwierdził Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina. - W 930 roku król Harald Sinozęby ochrzcił Danię na wiarę katolicką. Miał syna, Swena Widłobrodego, który postanowił ukarać go za to, że przyniósł do Danii wiarę chrześcijańską. Postanowił go zabić. Uciekając przed nim Harald poprosił swoich śmiertelnych wrogów z Wolina, na których ciągle napadał, o to, żeby dali mu schronienie. I oni mu je dali. W wyniku ran tam umarł. Cztery lata temu arcybiskup Dzięga z biskupami katedry Roskilde w Danii przyjechali i odbyli nabożeństwo ekumeniczne poświęcone temu właśnie królowi. Ponadto Wolin jest miastem wielkiego protestanta, Jana Bugenhagena, prawej ręki Lutra.

Bilety na koncert w Szczecinie - w cenie 20 zł - można kupić na serwisie bilety.fm lub tuż przed koncertem. Występ w Kamieniu Pomorskim jest biletowany przez organizatorów festiwalu. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

obserwator
Niepodległości analfabeto należy w tytule napisać!!!!!
2018-06-21 07:06:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy