piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Naukowcy protestują, wystawa trwa

Naukowcy protestują, wystawa trwa

Naukowcy protestują, wystawa trwa
Data publikacji: 2016-08-07 19:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1068 147477

- Czy gdyby ktoś ukradł z Luwru „Monę Lisę", a potem postanowił ją wystawić, to powinno mu się to umożliwić? A właśnie z taką, analogiczną sytuacją mamy do czynienia w Szczecinie - tak mocnych słów użyła prof. Magdalena Mączyńska, wybitny archeolog, komentując prezentowaną w Zamku Książąt Pomorskich wystawę „Ukraina światu". Przeciwko ekspozycji protestują zgodnie naukowcy polscy i ukraińscy.

Przypomnijmy: w zamku, od lipca pokazywane są przedmioty, pochodzące z prywatnej kolekcji „Platar" z Kijowa, dokumentujące najważniejsze okresy niezwykle bogatej historii Ukrainy, od 6 tysiąclecia p.n.e. do XII w. n.e.. Piękne naczynia, przedmioty użytkowe i zachwycająca biżuteria wzbudzają jednak niemałe kontrowersje: od lat twórcom zbiorów zarzuca się, że skupują precjoza na czarnym rynku, opłacając ludzi rabujących stanowiska archeologiczne. Podnoszone są także kwestie autentyczności niektórych pokazywanych dzieł oraz bliskich relacji właścicieli „Platara" z Wiktorem Janukowyczem, byłym prezydentem Ukrainy, obecnie ściganym międzynarodowym listem gończym.

Wystawa, która gościła już w Polsce, w warszawskim Muzeum Narodowym, w 2008 roku, wzbudziła wiele protestów i głosów krytyki. Sprawa odżyła teraz, gdy ukraińskie skarby przyjechały do Szczecina. Najpierw protest wystosował Związek Archeologów Ukrainy, niedługo później, swoich kolegów wsparli też członkowie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. 

Polscy archeolodzy przypominają, że publiczne prezentowanie nielegalnie pozyskanych zabytków jest sprzeczne z obowiązującą w Polsce Europejską Konwencją o ochronie dziedzictwa archeologicznego oraz wzywają do zamknięcia wystawy. List otwarty w tej sprawie otrzymał m.in. minister kultury. ©℗

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 8 sierpnia 2016 r.

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Maniek
Ha, boli naszych archeologow bolaczka. Co to za porownanie?? Jesli lezy w ziemi i praktycznie jest niczyje, a ja to znajde .... to sory ale jest moje i nie obchodzi mnie w tym wzgledzie prawo ani zlodziejskie raczki pewnej czesci archeologow.
2016-08-11 16:18:03
Quistorp
Do "pipi". Zgadzam się . Tam jeszcze ciekawszy wątek poruszył "historyk".a swój wpis przytoczę. z tamtej relacji. Ale hiperporawnośĆ , GRANICZĄCA Z WAZELINIARSTWEM A CO NA TO POWIEDZĄ NASI CZYTELNICY, KIEDY DOWIEDZĄ , SIĘ ,ŻE KILKA TYSIĘCY OBRAZÓW, MALARSTWA, TZW. "DEKADENCKIEGO", RABOWALI URZĘDOWO MANSZARDZI NIEMIECCY , JAK HIENY WYKUPUJĄC ZA BEZCEN WSZELKIE DOBRA KULTURY Z WYSIEDLANYCH APARTAMENTÓW RODZIN ŻYDOWSKICH, I W NIEMCZECH III RZESZY I W OKUPOWANEJ FRANCJI, ZA RZĄDÓW PETENA.(PETAIN'E}? TO WSZYSTKO WISI W PAŃSTWOWYM MUZEUM FRANCUSKIM , W (?????). W.SZ. PAN REDAKTOR, ZAPOMNIAŁ , JESZCZE O DOBRACH ZALEGAJĄCYCH W MOSKWIE!!. ŁOLABOGA!!! RUSZ TEMAT, A , ZACZNIE ŚMIERDZIEĆ I U NAS W POLSCE.
2016-08-08 15:19:31
pipi
- odgrzewany kotlet z ubiegłego tygodnia więc podaję jeszcze raz. "...oraz bliskich relacji właścicieli „Platara" z Wiktorem Janukowyczem, byłym prezydentem Ukrainy, obecnie ściganym międzynarodowym listem gończym." - nawet gdyby "skorupy" miały udokumentowane pochodzenie "do trzeciego pokolenia" to i tak by było; " Najpierw protest wystosował Związek Archeologów Ukrainy, niedługo później, swoich kolegów wsparli też członkowie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich." - taką mamy "pogodę" obecnie.
2016-08-08 13:47:25
Jarun
Gdyby to byli Rosjanie to od razu wiadomo, że wszystkiemu winien jest prezydent Putin, a tak paser z Ukrainy wystawia w Polsce trefne eksponaty i Interpol tego nie widzi. Przedmioty nieznanego pochodzenie (z kradzieży!) powinny być zabezpieczone i...wrócić do prawowitych właścicieli.
2016-08-08 09:19:28
Mona
Przecież jest nowa, wspaniała dyrektor Zamku, więc w czym problem - może po prostu to nie przeszkadza, tak jak i urzędowi nadrzędnemu.
2016-08-08 07:34:21
mm
a Igielska dalej dyrektoruje....
2016-08-07 23:47:31
expo
To gdzie jest agent Tomek do ścigania takich rzeczy?
2016-08-07 20:01:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy