Wtorek 09 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Naukowcy protestują, wystawa trwa

Data publikacji: 2016-08-07 19:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:43
Naukowcy protestują, wystawa trwa
 

- Czy gdyby ktoś ukradł z Luwru „Monę Lisę", a potem postanowił ją wystawić, to powinno mu się to umożliwić? A właśnie z taką, analogiczną sytuacją mamy do czynienia w Szczecinie - tak mocnych słów użyła prof. Magdalena Mączyńska, wybitny archeolog, komentując prezentowaną w Zamku Książąt Pomorskich wystawę „Ukraina światu". Przeciwko ekspozycji protestują zgodnie naukowcy polscy i ukraińscy.

Przypomnijmy: w zamku, od lipca pokazywane są przedmioty, pochodzące z prywatnej kolekcji „Platar" z Kijowa, dokumentujące najważniejsze okresy niezwykle bogatej historii Ukrainy, od 6 tysiąclecia p.n.e. do XII w. n.e.. Piękne naczynia, przedmioty użytkowe i zachwycająca biżuteria wzbudzają jednak niemałe kontrowersje: od lat twórcom zbiorów zarzuca się, że skupują precjoza na czarnym rynku, opłacając ludzi rabujących stanowiska archeologiczne. Podnoszone są także kwestie autentyczności niektórych pokazywanych dzieł oraz bliskich relacji właścicieli „Platara" z Wiktorem Janukowyczem, byłym prezydentem Ukrainy, obecnie ściganym międzynarodowym listem gończym.

Wystawa, która gościła już w Polsce, w warszawskim Muzeum Narodowym, w 2008 roku, wzbudziła wiele protestów i głosów krytyki. Sprawa odżyła teraz, gdy ukraińskie skarby przyjechały do Szczecina. Najpierw protest wystosował Związek Archeologów Ukrainy, niedługo później, swoich kolegów wsparli też członkowie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. 

Polscy archeolodzy przypominają, że publiczne prezentowanie nielegalnie pozyskanych zabytków jest sprzeczne z obowiązującą w Polsce Europejską Konwencją o ochronie dziedzictwa archeologicznego oraz wzywają do zamknięcia wystawy. List otwarty w tej sprawie otrzymał m.in. minister kultury. ©℗

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 8 sierpnia 2016 r.

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Maniek
2016-08-11 16:18:03
Ha, boli naszych archeologow bolaczka. Co to za porownanie?? Jesli lezy w ziemi i praktycznie jest niczyje, a ja to znajde .... to sory ale jest moje i nie obchodzi mnie w tym wzgledzie prawo ani zlodziejskie raczki pewnej czesci archeologow.
Quistorp
2016-08-08 15:19:31
Do "pipi". Zgadzam się . Tam jeszcze ciekawszy wątek poruszył "historyk".a swój wpis przytoczę. z tamtej relacji. Ale hiperporawnośĆ , GRANICZĄCA Z WAZELINIARSTWEM A CO NA TO POWIEDZĄ NASI CZYTELNICY, KIEDY DOWIEDZĄ , SIĘ ,ŻE KILKA TYSIĘCY OBRAZÓW, MALARSTWA, TZW. "DEKADENCKIEGO", RABOWALI URZĘDOWO MANSZARDZI NIEMIECCY , JAK HIENY WYKUPUJĄC ZA BEZCEN WSZELKIE DOBRA KULTURY Z WYSIEDLANYCH APARTAMENTÓW RODZIN ŻYDOWSKICH, I W NIEMCZECH III RZESZY I W OKUPOWANEJ FRANCJI, ZA RZĄDÓW PETENA.(PETAIN'E}? TO WSZYSTKO WISI W PAŃSTWOWYM MUZEUM FRANCUSKIM , W (?????). W.SZ. PAN REDAKTOR, ZAPOMNIAŁ , JESZCZE O DOBRACH ZALEGAJĄCYCH W MOSKWIE!!. ŁOLABOGA!!! RUSZ TEMAT, A , ZACZNIE ŚMIERDZIEĆ I U NAS W POLSCE.
pipi
2016-08-08 13:47:25
- odgrzewany kotlet z ubiegłego tygodnia więc podaję jeszcze raz. "...oraz bliskich relacji właścicieli „Platara" z Wiktorem Janukowyczem, byłym prezydentem Ukrainy, obecnie ściganym międzynarodowym listem gończym." - nawet gdyby "skorupy" miały udokumentowane pochodzenie "do trzeciego pokolenia" to i tak by było; " Najpierw protest wystosował Związek Archeologów Ukrainy, niedługo później, swoich kolegów wsparli też członkowie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich." - taką mamy "pogodę" obecnie.
Jarun
2016-08-08 09:19:28
Gdyby to byli Rosjanie to od razu wiadomo, że wszystkiemu winien jest prezydent Putin, a tak paser z Ukrainy wystawia w Polsce trefne eksponaty i Interpol tego nie widzi. Przedmioty nieznanego pochodzenie (z kradzieży!) powinny być zabezpieczone i...wrócić do prawowitych właścicieli.
Mona
2016-08-08 07:34:21
Przecież jest nowa, wspaniała dyrektor Zamku, więc w czym problem - może po prostu to nie przeszkadza, tak jak i urzędowi nadrzędnemu.
mm
2016-08-07 23:47:31
a Igielska dalej dyrektoruje....
expo
2016-08-07 20:01:00
To gdzie jest agent Tomek do ścigania takich rzeczy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA