Poniedziałek 16 maja 2022r. 
REKLAMA

Narodowe Czytanie „Balladyny”. Książnica Pomorska zaprasza

Data publikacji: 2020-08-03 08:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-04 14:04
Narodowe Czytanie „Balladyny”. Książnica Pomorska zaprasza
 

Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku narodową lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a impreza w naszym mieście odbędzie się w formule online.

Wszyscy możemy wziąć udział w tym wydarzeniu. Jak? Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa wysyłając maila na adres: promocja@ksiaznica.szczecin.pl. Książnica podeśle wybrany fragment do przeczytania. Wtedy możemy nagrać filmik, jak czytamy fragment, i odesłać go na ten sam adres. Piątego września Książnica opublikuje materiały czytelników na swoich profilach na portalach Youtube i Facebook.

„Balladyna” to ikoniczne dzieło polskiego romantyzmu. Ten dramat w pięciu aktach Juliusz Słowacki napisał w Genewie w 1834 roku. Został wydany w Paryżu roku 1839. „Balladyna” została wykonana na scenie po raz pierwszy w 1862. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Tytułowa bohaterka zabija siostrę, aby zdobyć męża - co prowadzi do kolejnych tragicznych konsekwencji...

Najsłynniejszą teatralną inscenizacją utworu był spektakl w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z Anną Chodakowską w Teatrze Narodowym w Warszawie – premiera odbyła się w 1974 roku.

(as)

Na zdjęciu: „Balladyna” - obraz Wojciecha Gersona.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

entuzjasta
2020-08-04 14:02:16
Tym razem będą mordować Balladynę - Alina uciekła, bo miała tego wszystkiego dosyć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA