Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Napisali opowiadania o Szczecinie. Pomóżmy młodym pisarzom wydać książkę!

Data publikacji: 2022-06-25 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-03 21:52
Napisali opowiadania o Szczecinie. Pomóżmy młodym pisarzom wydać książkę!
Fot. materiały organizatorów  

Są młodzi, pełnio pasji, marzą o tym, by pisanie stało się ich zawodem. Wspólnie postanowili wydać tom opowiadań pt. "Bizarny Szczecin". Jak mówią, wraz z tą antologią będzie można zwiedzać Szczecin ze wszystkich stron i w różnych gatunkach literackich, w rozmaitych odcieniach i barwach. Nie wszyscy autorzy pochodzą ze Szczecina, niektórzy są przyjezdni, zatem ich spojrzenie na stolicę Pomorza Zachodniego jest bardzo interesujące. Można im pomóc w wydaniu książki!

Szczecin niepokojący i niezwykły

Opowiadania są już napisane, obecnie w fazie ostatnich poprawek i korekty. Ich autorzy spotkali się na studiach pisarskich w Uniwersytecie Szczecińskich. Utworów w książce będzie dziesięć, a autorów dziewięciu. Otóż każdy z młodych pisarzy napisał po jednym opowiadaniu, a to ostatnie ma być niespodzianką dla czytelników, swoistym bonusem.

- Dziesiąte opowiadanie będzie niejako kompilacją tych dziewięciu. Ono jest jeszcze w fazie tworzenia. Wybraliśmy z naszych utworów różne epizody i wątki, powiązaliśmy je i ... zobaczymy co z tego wyjdzie - zapowiada Tomasz Szotkowski.

Bizarny Szczecin. Antologia opowiadań

Tytuł antologii, czyli "Bizarny Szczecin", wymyśliła Aleksandra Taiga Dąbrowska.

- Jak wiadomo, wszystkie najlepsze pomysły przychodzą do głowy "na papierosie". Tak też było z tytułem naszej książki. Podczas przerwy w zajęciach, kiedy była chwila, żeby zapalić, pomyślałam o bizarności naszego miasta. Szczecin to przecież kwintesencja tego słowa. Wszyscy zaakceptowali mój pomysł. Zwłaszcza że nasze opowiadania łączy lokacja Szczecina. To są najdziwniejsze i najróżniejsze miejsca - opowiada pomysłodawczyni tytułu. - Będzie można Szczecin zwiedzać ze wszystkich stron i w różnych gatunkach, w rozmaitych odcieniach i barwach. Pokażemy to miasto takim, jakim ono jest, oddamy mu hołd w półcieniach zmroku, nicościach nocy i światłach dnia.

- Ideą i koncepcją całej tej zabawy było to, by pokazać Szczecin w nieoczywistym wymiarze i by nasze miasto stało głównym bohaterem historii - dodaje T. Szotkowski. - Pokażemy w opowiadaniach miejsca, których z przewodnikiem standardowo się nie odwiedza, te mniej znane. To będzie Szczecin trochę może niepokojący, niezwykły, ale niekoniecznie w świetle reflektorów. Dlatego jedną z nagród dla osób nas wspierających jest wycieczka tropem miejsc z naszych utworów.

Bizarny wachlarz emocji

Środki finansowe, jakie zbiorą młodzi ludzie, zostaną przeznaczone na: korektę, redakcję, współpracę z grafikiem, łamanie tekstu (przygotowanie książki do wydruku i e-booka), prowizję dla platformy i pokrycie kosztów wysyłki nagród dla osób wspierających. Jak mówią, w wersji optymistycznej, kiedy uda im się zebrać ok. 6 tysięcy złotych, ilustrację na okładkę ich antologii wykona szczeciński, znakomity artysta Tomasz Panek. Szczegóły dotyczące zbiórki są na platformie: Wspieram.to - tam w wyszukiwarce należy wpisać: Bizarny Szczecin. Tam też czytelnicy znajdą fragment promujący antologię - z opowiadania "Przewodniczka", autorstwa Aleksandry Taigi Dąbrowskiej.

- Bardzo prosimy o wsparcie w realizacji naszego marzenia. Każde pięć złotych jest dla nas ważne. A jeśli ktoś nie może nam finansowo pomoc, może zrobić to inaczej, czyli udostępniając w mediach społecznościowych informację o zbiórce - mówi Beata Zuzanna Borawska.

Oto nazwiska entuzjastów pisania, którzy oferują czytelnikom bizarny wachlarz emocji rodem ze Szczecina: Beata Zuzanna Borawska, Oskar Chojnacki, Aleksandra Taiga Dąbrowska, Sebastian Fit, Paweł Jakubowski, Mateusz Malicki, Danuta Mierzwińska, Edyta Patrzałek, Tomasz Szotkowski. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Meg
2022-07-03 21:05:17
Wszystkim "znawcom" polskich przywar polecam spojrzeć w lustro...cóż hejt i zawiść bardziej mi się wpisuje w ten nasz krajobraz. Działajcie, wydajcie chętnie przeczytam. Pomysł fajny i nie słuchajcie malkontentów...oni zawsze coś znajdą. Pozdrawiam
felczer
2022-06-27 23:59:32
A jednak nadal się składa teksty, chociaż nowoczesną metodą można wydać psim swędem nawet 7 książek. Tego szajsu rzeczywiście nie wypada czytać.
Paweł Jakubowski
2022-06-27 21:53:25
Panie Felczer mamy XXIw. już się nie składa maszynopisu u wydawców :) Rynek wydawniczy nieco się zmienił. Polecam zweryfikować informacje, zanim nazwie Pan kogoś grafomanem (nie mówiąc, że wypadałoby przeczytać ;) ) Koszmarny Szczecin, bo wydałem 7 książek i jestem wykładowcą na S. pisarskich. Firmuję to swoim imieniem i nazwiskiem - teksty są dobre! A jak Ci się nie spodobają, odezwij się i zwrócę Ci pieniądze, co Ty na to? 7 dni kampanii i mamy zebrane 50% Dziękuję! :)
Koszmarny Szczecin
2022-06-27 19:38:43
No ok, ale dlaczego mam akurat wam dawać pieniądze? Piszę ja, pisze kilka innych osób. W Szczecinie rzeczy sztucznie pompowane szybko umierają. Ktoś jeszcze kojarzy debiuty muzyczne z Born in Szczecin? Ktoś pamięta tablice przy kamienicach? Ktoś czyta cokolwiek szczecińskiego? Ludzie kończą US i idą do fabryki, bynajmniej nie słów.
felczer
2022-06-27 14:23:28
Rosną zastepy nowych szczecińskich grafomanów i do tego żebraków-darmozjadów. Maszynopisy zbioru opowiadań należy złożyć w wydawnictwie, które, jeśli przyjmie książkę do druku, zatroszczy się o fundusze na skład, korektę, łamanie, profesjonalnego grafika (niekoniecznie "szczecińskiego, znakomitego artystę") i druk.
Paweł Jakubowski
2022-06-27 14:10:45
(Niepalący) pomysłodawca kampanii z tej strony. Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze! Znaczy, że artykuł cieszy się wzięciem :) Obiecuję wszystkim Wspierającym, że nie pożałują wydanych pieniędzy - dołożyliśmy starań, żeby zaproponować Państwu naprawdę ciekawe nagrody. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję!
Szczecinianka
2022-06-27 13:14:43
Świetny pomysł! Do dzieła, młodzi! Wspieram Was! A anonimowymi hejterami się nie przejmujcie. Oni nie są twórczy ani odważni
Stefania
2022-06-27 08:23:40
Interesujący pomysł i na pewno jako miłośniczka literatury chętnie przeczytam te opowiadania o moim mieście. Tylko uwaga do autorów - palenie papierosów jest już niemodne, a poza tym szkodliwe dla zdrowia i dla budżetu. Zaoszczędzone na kupowaniu papierosów pieniądze autorzy mogliby przeznaczyć na wydanie książki.
Vikadd
2022-06-26 19:28:40
Wielu mądrych się tu wypowiada i wiele jadu wylewa typu: pokolenie 500+, do roboty niech się wezmą, dobry sposób na wakacje, typowo polskie żebractwo, i trafiają z opinią, jak kulą w płot. Większość autorów jest ustabilizowana zawodowo. Podążają za marzeniami, ponad podziałami i poglądami. Czy to źle? Nie sądzę. Jest to lepsze niż siedzenie na tyłku i nie robienie niczego. Nie mówią, że są najlepsi. Chcą spróbować swoich sił na drapieżnym konserwatywnym rynku. Próbujcie. Powodzenia!
No ba
2022-06-26 11:01:53
Pokolenie 500+.Nic nie robić a dostać za darmo
Praca
2022-06-26 10:34:11
Kwota 6 tys. zł dzielona na 6 osób, to tysiąc na głowę, a więc tygodniówka wakacyjnej pracy, a nawet mniej w dobrym wypadku. Tyle, że trzeba ciężko popracować.
Korfint
2022-06-26 08:43:09
" Bizarny" to od francuskiego bizzare? Owszem, oznacza to "niezwykły" , ale ...niezwykly ,bo dziwaczny,cudaczny itd.
Natka
2022-06-26 08:34:19
To jest kryptoreklama studiów pisarskich prowadzonych przez profesorę Iwasiów? Przecież każdy absolwent miał byći być gdzieś, nie wiadomo gdzie ,zatrudniany jako magister pisarstwa i poetyctwa.
Cudowne miasto
2022-06-26 07:18:00
Napiszcie o cudownych, niekończących się remontach dróg i pękających szyn, zwane przez miasto- "rewolucjami". Dodajcie też rozdział o dewastacji, czytaj zwężeniu ulic i o wzroście opłat i rejonu spp, a także o braku parkingowcow. I na koniec o braku jakiekolwiek koncepcji uspawnienia komunikacji w mieście.
KFG
2022-06-26 07:13:10
Każdy bawiący się w lekarza jest lekarzem, każdy piszący coś tam jest pisarzem?
Żenada
2022-06-26 05:41:54
Żebranina - typowe - takie polskie - niech się wezmą do roboty Wakacje - praca czeka wszędzie, a ci "żebrają" Żenada

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA