poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Największy romans świata i festiwal Moniuszki. Plany Opery na Zamku na nowy sezon

Największy romans świata i festiwal Moniuszki. Plany Opery na Zamku na nowy sezon

Największy romans świata i festiwal Moniuszki. Plany Opery na Zamku na nowy sezon
Data publikacji: 2019-09-09 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12 11:40
Wywietleń: 1301 414047

Ciekawie zapowiada się rozpoczęty właśnie, nowy sezon artystyczny w szczecińskiej Operze na Zamku. Będą interesujące wydarzenia w ramach Roku Moniuszkowskiego, największy romans świata w mistrzowskiej reżyserii, musical... Znamy też wstępne plany kolejnego sezonu!

W listopadzie w operze odbędzie się Festiwal Moniuszko Inspiration!. Zaplanowano aż siedem wydarzeń artystycznych.

- Na początku będzie balet „Na kwaterunku” w inscenizacji i choreografii Roberta Bondary wraz ze spektaklem Romana Palestra, którego premierę mieliśmy w maju. Będą „Widma” jako projekt edukacyjny, skierowany do widowni szkolnej – czyli „Dziady” w Operze - mówił Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - Potem zaplanowaliśmy jazz, czyli Sylwester Ostrowski wraz ze swoją brygadą, który zaprezentuje repertuar zainspirowany dziełami Moniuszki – wraz z gośćmi z wielu krajów. Następnie – Moniuszko sakralnie. Nasi artyści wykonają mszę żałobną i inne utwory religijne tego kompozytora. W kolejnym dniu – Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” i „Verbum mobile”, czyli spektakl ludowo - muzyczny inspirowany także sztuką ludową. Wystąpi również wielka gwiazda Aleksandra Kurzak wraz z Markiem Ruszczyńskim - w dużej części z repertuarem Moniuszkowskim, jeżeli nie w całości. Ten materiał będzie nagrany, a następnie wydany na płycie. Na zakończenie będzie Gala Wokalna z udziałem znakomitych młodych solistów z zagranicy, czyli m. in. brazylijskiego tenora Matheusa Pompeua, Zlaty Khershberg, mezzosopranistki z Izraela czy naszej sopranistki Joanny Tylkowskiej-Drożdż. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie spektakle premierowe szykowane są w szczecińskiej operze? 14 lutego przyszłego roku odbędzie się premiera opery „Romeo i Julia” Ch. Gounoda.

- Zastanawiałem się, co można w walentynki zaproponować publiczności. Otóż największy romans świata według Szekspira! - mówi Jacek Jekiel, dyrektor opery. - To efekt naszej kilkuletniej kooperacji z Operą Śląską z Bytomia. Mam nadzieję, że reżyseria Michała Znanieckiego pozwoli na przeżycie tego niezapomnianego wieczoru w sposób niezwykle sugestywny. Do realizacji zostali zaproszeni najlepsi realizatorzy i artyści.

Kolejna premiera, musicalu „My Fair Lady” F. Loewego i A. J. Lernera, odbędzie się 16 maja.

- „My Fair Lady” wraca do Szczecina jako trzecia realizacja po blisko trzydziestu latach. Reżyserem jest Jakub Szydłowski, artysta pochodzący ze Szczecina, który w poprzedniej realizacji występował w tym spektaklu jako statysta. Historia się zatem zamyka – mówił Jerzy Wołosiuk. - Choreografem będzie Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, którzy już tworzyli dla Opery na Zamku, a kostiumografką – Dorota Sabak. Gwarancją dobrej jakości są realizatorzy i artyści, nie tylko z Opery na Zamku, ale i z innych teatrów operowych oraz ze szczecińskich teatrów. Czeka nas dobra zabawa, bo temu służy musical.

Dyrektorzy zdradzili również wstępne plany na sezon 2020/2021. Będzie zatem opera „Król Roger” K. Szymanowskiego, balet „Don Kichot” L. Minkusa i „Książe i żebrak”, czyli spektakl familijny w formie musicalu.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu:

Podczas Festiwalu Moniuszko Inspiration! w szczecińskiej Operze na Zamku wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”

 

Komentarze

Alicja
Pięknego Mazura zatańczył w piątek w Operze na Zamku ZPiT Szczecinianie. Zawiedziona szczecinianko, trzeba było przyjść na Moniuszko Folk w piątek na godz. 19 i zobaczyłaby pani pięknie wykonanego Mazura przez tancerzy z ZPiT Szczecinianie. To była uczta dla oczu i ucha. Dziękuję Wam za tę ucztę.
2019-11-12 11:35:04
zawiedziona szczecinianka
a czemu nie ma zespołu pieśni i tańca Krąg, który w swoim repertuarze tańczy Mazura Moniuszki?
2019-09-10 13:00:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie