poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Najlepszy spektakl sezonu

Najlepszy spektakl sezonu

Najlepszy spektakl sezonu
Data publikacji: 2016-06-02 09:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 349 135970

„Nie dość blada królewna" to, według mnie, najlepszy spektakl tego sezonu artystycznego w szczecińskim Teatrze Lalek „Pleciuga". W minioną sobotę odbyła się premiera tej mądrej opowieści, która rodzicom pozwoliła spojrzeć na siebie w krzywym zwierciadle, a dla dzieci, również tych „wczesnonastoletnich", jest dużym ostrzeżeniem.

O czym jest ta opowieść? Oto w Doskonałym Królestwie przychodzi na świat królewna Miranda (w tej roli świetna Paulina Lenart). Jest wesoła i bystra, ale to nie wystarczy. Dziewczynka zajmuje bowiem ostatnie miejsce w konkursie na „Stópkę Kopciuszka”, do tego jest za gruba i zbyt rumiana, no i w ogóle mało doskonała. To powoduje, że Doskonałe Królestwo, które ściga się z królestwem Blandyny o bycie krainą najpopularniejszą i najczęściej wymienianą w mediach, traci w procentowych notowaniach. I właśnie wtedy Miranda opuszcza dom, by zamieszkać z krasnoludkami, całkowicie niedoskonałymi, mocno wyluzowanymi i sympatycznymi. Ale matka dziewczynki, Tamira, nie odpuszcza w doprowadzeniu do powrotu na pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych królestw. 

Przedstawienie powstało na podstawie opowiadania z tomu „Siedmiu wspaniałych” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, znakomitej autorki książek dla dzieci, w tym uwielbianej i już kultowej serii „Florka”. Według pisarki, „Nie dość blada królewna” to współczesna wersja „Królewny Śnieżki”. Jak mówiła na konferencji prasowej, napisała to opowiadanie, bo zbyt dużo widzi wokół siebie sytuacji, gdy w pogoni za doskonałością już dwunastoletnie dziewczynki boją się, że są za grube, za chude, niedoskonałe. A to prowadzi do anoreksji i depresji.


Ogromnym atutem spektaklu Pleciugi jest znakomity scenariusz, który w sposób żartobliwy mówi o sprawach niezwykle ważnych. Tu warto wspomnieć o reżyserce Ewie Piotrowskiej, której pomysł na realizację przedstawienia, jest imponujący. Zresztą, w inscenizacji wiele elementów zachwyca - ot, choćby pomysł na wyświetlanie reklam wymyślonych produktów, kostiumy, do których inspiracją stały się magazyny mody, a także postać Redaktora Pudelka (w tej roli znakomity Rafał Hajdukiewicz), skupiająca w sobie wszystkie najgorsze cechy, jakie przypisuje się mediom.

Zakończenia opowieści nie zdradzę, ale uchylę tylko rąbka tajemnicy, iż w końcu padają słowa: „Dość doskonałości!". ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Wybierzcie się na bardzo mądry spektakl „Nie dość blada królewna". Warto go obejrzeć! Na zdjęciu (od lewej): Rafał Hajdukiewicz, Maciej Sikorski i Katarzyna Klimek.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy