Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Najlepsze filmy od soboty

Data publikacji: 2016-10-11 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:44
Najlepsze filmy od soboty
 

Już w najbliższą sobotę ruszy Szczecin European Film Festival. W ciągu dziesięciu dni pokazanych zostanie ponad 150 filmów w kilku blokach tematycznych.

SEFF to polsko-niemiecka impreza, która odnosi się do najnowszych tendencji rozwoju artystycznej obróbki obrazu i dźwięku. - W centrum zainteresowań festiwalu stoi przekraczanie granic w sztuce filmowej - mówi Bartosz Wójcik, dyrektor SEFF. Od lat jednym z głównych elementów imprezy są pokazy konkursowe dzieł badających granice dokumentu.  

Komisja programowa  imprezy przez kilka miesięcy selekcjonowała nadesłane filmy, które wezmą udział w konkursach: polskim i europejskim. Zgłoszono 2570 dzieł niemal z całego świata, ale ostatecznie w festiwalu wezmą udział 34 filmy europejskie i 10 polskich. Obrazy zagraniczne mogły być tworzone poza Europą, ale ich twórcy powinni reprezentować któryś z krajów Starego Kontynentu. Europejski blok rozpocznie się 21 października, a polskie zgłoszenia zostaną wyświetlone 23 października.

Ponadto program uzupełnią pokazy najgłośniejszych produkcji ostatnich lat z cyklu „Najlepsze Filmy Świata". Będą to m.in. „Fuocoammare" w reżyserii Gianfranco Rosi, nagrodzony na tegorocznym Berlinale, oraz „Wytrwałość" Małgorzaty Imielskiej, czy jedna z najnowszych produkcji Wernera Herzoga.

Poza głównymi blokami konkursowymi, widzowie w ciągu ponad tygodnia będą mieli okazję zobaczyć cykl „Nowe kino bałtyckie”, w którym zaprezentowane zostaną filmy z: Danii, Szwecji, Litwy, Niemiec, Polski.

Pokazane zostaną produkcje Jacka Kamińskiego, redaktora naczelnego TVP Szczecin w latach 1991-1995, a także dokonania studentów Akademii Sztuki. W programie znajdzie się również forum filmowe dotyczące wolności słowa w dziennikarstwie, przeglądy Zachodniopomorskich Shortów i TelefonART (wciąż można się zgłaszać). Gościem i jurorem SEFF, podobnie jak w poprzednich latach, będzie m.in. Tomasz Raczek. Cały bardzo bogaty program imprezy dostępny jest www.europeanfilmfestival.szczecin.pl. „Kurier" objął SEFF patronatem medialnym.

(szymw)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dan
2016-10-11 17:30:25
Tylko ten plakat troche przeraza, a wlasciwie jego dwuznaczna symbolika.
Brunona
2016-10-11 14:26:39
Litości!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA