środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Dziesięć dni z filmem

Dziesięć dni z filmem

Dziesięć dni z filmem
Data publikacji: 2016-10-05 16:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 669 157911

Sto pięćdziesiąt filmów dokumentalnych, fabularnych, a także spotkania, debaty. Zbliża się Szczecin European Film Festival.

W TYM roku Szczecin European Film Festival odbędzie się pomiędzy 15 a 24 października. Komisja programowa tej polsko-niemieckiej imprezy przez kilka miesięcy selekcjonowała nadesłane filmy, które wezmą udział w konkursach: polskim i europejskim. Zgłoszono 2570 dzieł z niemal całego świata, ale ostatecznie w festiwalu wezmą udział 34 filmy europejskie i 10 polskich. Obrazy zagraniczne mogły być tworzone poza Europą, ale ich twórcy powinni reprezentować któryś z krajów Starego Kontynentu.

– Każdego roku jesteśmy świadkami tego, jak film dokumentalny się zmienia, bo zmienia się technologia. Ciekawe obrazy powstają za pomocą telefonów czy aparatów – mówi Bartosz Wójcik, polski dyrektor SEFF.

Poza głównymi blokami konkursowymi (europejski rozpocznie się 21 października, polski odbędzie się 23 października), widzowie w ciągu ponad tygodnia będą mieli okazję zobaczyć cykl „Nowe kino bałtyckie", w którym zaprezentowane zostaną filmy z Danii, Szwecji, Litwy, Niemiec, Polski. - Podczas tych spotkań spróbujemy  też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w ogóle istnieje takie zjawisko, jak kino bałtyckie - dodaje B. Wójcik.

Kolejny cykl to „Telefon Art", czyli konkurs filmów zrealizowanych za pomocą telefonów komórkowych. Po raz szósty odbędzie się konkurs krótkich form filmowych z Pomorza Zachodniego „Zachodniopomorskie Shorty". Wieczorami w Ceskym Filmie prezentowane będą horrory, zarówno te klasyczne, jak i alternatywne.   

Zobaczymy też produkcje Jacka Kamińskiego, redaktora naczelnego TVP Szczecin w latach 1991-1995, a także dokonania studentów Akademii Sztuki. W programie znajdzie się również forum filmowe dotyczące wolności słowa w dziennikarstwie, przeglądy: Zachodniopomorskich Shortów i TelefonART (wciąż można się zgłaszać). Gościem i jurorem SEFF, podobnie jak w poprzednich latach, będzie m.in. Tomasz Raczek. Szczegóły na www.europeanfilmfestival.szczecin.pl.©℗

(szymw)

fot. Bartosz Wójcik opowiedział o programie Szczecin European Film Festival 2016.

fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Marcina
Litości!!!
2016-10-08 21:10:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy