środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony

Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony [GALERIA]

Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony
Data publikacji: 2019-05-13 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-15 07:07
Wywietleń: 2144 390902

Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności, 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 otrzymał spektakl „Lwów nie oddamy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawienie dotyczy zawiłości w trudnych relacjach polsko - ukraińskich, historii obu narodów oraz współczesnych kontaktów. 

Z kolei jurorzy (Dorota Buchwald, Arkadiusz Buszko, Michał Nogaś) postanowili nie przyznać nagrody głównej żadnemu z przedstawień, uznając, że prawo to przynależy „zaangażowanej, ambitnej i pełnej wiary w teatr publiczności" - jak napisano w uzasadnieniu tej decyzji.

Jury zdecydowało się zatem docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. I tak, wyróżnienie otrzymali: duet aktorski - Michał Przybyła i Dominik Więcek (w spektaklu „Bromance” Sceny Roboczej w Poznaniu), Magdalena Drab za spektakl „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”, Anna Pijanowska za rolę Lucy w „Hańbie” Teatru Ludowego w Krakowie, Patrycja Soliman za rolę Shirin Shizari w „Irańskiej konferencji” Domu Artystycznego WEDA w Warszawie. Zdecydowano też przyznać dwie równorzędne Nagrody im. Kazimierza Krzanowskiego za indywidualność artystyczną, orzymali je: Artem Manuilov za rolę w spektaklu „Jak ocalić świat na małej scenie” Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Valentijn Dhaenens, twórca i reżyser spektaklu „SmallWaR” SKaGeN, Richard Jordan Production & Theater Royal Plymouth.

Nagrodę Rady Miasta Szczecin, „za styl rozmowy o najważniejszych problemach współczesnego świata", dostał Iwan Wyrypajew za „Irańską konferencję”. Z kolei Nagrodę Główną Jury, „za wnikliwą, krytyczną, konsekwentną lekturę polskich dramatów romantycznych oraz ich atrakcyjną formę sceniczną" przyznano Michałowi Zadarze za „Sen srebrny Salomei” CENTRALI oraz STUDIO teatrugalerii w Warszawie.

W dniu prezentacji spektaklu „Lwów nie oddamy", który zachwycił publiczność festiwalu, czyli w niedzielę, w mediach społecznościowych swoje oburzenie przedstawieniem z Rzeszowa wyraził szczeciński radny Dariusz Matecki, uznając je za antypolskie, zniekształcające historię i pełne nawiązań politycznych. W nagranym przez siebie filmiku radny przyznał, że wyszedł w trakcie spektaklu, bo pojawiło się „uderzenie w Kościół katolicki": „Wyszedłem już w momencie, kiedy stwierdzono, by księży najlepiej wysłać w Kosmos rakietą". Z kolei na Facebooku D. Matecki napisał m.in.: „Im więcej walenia w Polsce i Polaków tym większe oklaski? Nic tylko trzeba zacytować Mazurka: „Głupsi od dziennikarzy są tylko aktorzy”."

W tzw. części offowej festiwalu przyznano „wyróżnienie honorowe dla najbardziej offowego spektaklu w nurcie głównym" - otrzymało je przedstawienie pt. „Ballada o apatycznym synu i jego narcystycznej matce" w wykonaniu Lucy Gaizely i Raedie’ego Gaizely-Gardinera. Kolejne wyróżnienie dostała Aleksandra Bożek-Muszyńska za spektakl „Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak się pozbyłam prokrastynacji". Z kolei nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dostały - Vera Popova i Gosia Trajkowska, autorki „Krymu".

Po ogłoszeniu wyników konkursu odbył się świetny koncert. Na scenie Filharmonii Szczecińskiej wystąpił kijowski zespół Dakh Daughters, który podczas ukraińskiego Euromajdanu w 2014 roku stał w pierwszej linii protestów, występując bezpośrednio na barykadach. Ich utwór „Roses/Donbass" stał się hymnem całego ruchu. 

©℗

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Katarzyna Szyngiera, reżyserka i współautorka scenariusza "Lwów nie oddamy".

Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony Nagrody Kontrapunktu rozdane! Radny Matecki nie będzie zadowolony

Komentarze

M
Kogo obchodzi buldog Jacyny?
2019-05-15 01:07:51
DOTI
Radny Matecki, on wie najlepiej..
2019-05-14 14:45:43
W odpowiedzi komentatorowi "Ważniejsze"
Węgiel możemy nabyć w innym kraju - Rosja jest najbliżej i z transportem rosyjskiego węgla wiążą się najmniejsze obciążenia środowiskowe. W tej chwili nie ma alternatywy dla węgla - tak, też chciałbym by w Polsce średnia temperatura była np 20 stopni powyżej zera. Chciałbym by rosły u nas pomarańcze i winogrona...
2019-05-14 13:23:56
haha
a kogo obchodzi pseudoradny Matecki
2019-05-14 10:40:43
KADR
Czyli nagrody przyznaje się po to,żeby zadowolić polityków i urzędników ?
2019-05-14 08:34:54
Ważniejsze
A co radny na to, że Rosjanie mordowali Polaków, zagrabili nam ziemie, a teraz jego partia ich finansuje, m.in. kupując od nich węgiel? To oni nam powinni płacić. Wstyd.
2019-05-14 08:20:11
@prawda
My też pamiętamy o Żydach mordujących Polaków w wielu miejscowościach - niektóre z nich może kojarzysz? Naliboki, Koniuchy, Szczepki, Prowżały, Kamień, Niewoniańce, Izabelin, Kaczewo, Babińsk, Ługomowicze, Dokudów, Narocz, Kromań, Derewno...
2019-05-14 02:19:41
@prawda
Tzn? Napisz coś więcej - wg wiedzy którą posiadam za zbrodnie w Jedwabnem (nie tylko) w Niemczech został skazany Hermann Schaper - dowodzący Einsatzgruppe Kommando SS Zichenau-Schröttersburg. Fakt ten potwierdzają naoczni świadkowie (Żydzi) np Rywka Kaizer czy Hersz Cukierman. Jak ci tak źle w Polsce to wyemigruj i zrezygnuj z obywatelstwa - płakać po tobie nie będziemy a dopóki jesteś w Polsce nie afiszuj się ze swym antypolonizmem bo to zwyczajnie nie jest roztropne.
2019-05-14 02:15:29
kkk
kto to finansuje te głupoty Matecki powiedział prawde
2019-05-13 22:37:14
Julian
Szkoda darmowych biletów do teatru dla takiego radnego
2019-05-13 22:30:24
prawda
O polakach, którzy mordowali w Jedwabnem i nie tylko też pamiętamy :)
2019-05-13 22:01:13
.
Niezadowolenie radnego Mateckiego to bardzo silna rekomendacja tego spektaklu :))
2019-05-13 21:58:20
banderowska propaganda...
O pomordowanych na Wołyniu Polakach pamiętamy.
2019-05-13 21:31:10
Kuba
Co wy z tym Matackim?
2019-05-13 21:13:09
Miś
Czyli wszystko na rusińską nutę.
2019-05-13 20:56:57
Pytanie
A kogo obchodzi radny M
2019-05-13 20:53:15
skandal
skandal
2019-05-13 20:24:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie