Czwartek 06 maja 2021r. 

Nagroda na festiwalu animacji dla duetu ze Szczecina! [FILM]

Data publikacji: 2019-04-30 13:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-30 13:21
Nagroda na festiwalu animacji dla duetu ze Szczecina!
 

Animacja pt. „Początek Świata”, stworzona przez pochodzący ze Szczecina duet reżyserski - Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski, zdobyła nagrodę „Srebrnego Tobołka” (w kategorii OFF&GO!) na ogólnopolskim festiwalu animacji O!PLA. Wielki Finał odbył się w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Gratulujemy!

– O!PLA to największy festiwal animacji w Polsce, z największym jury, bo to właśnie widzowie w całej Polsce decydują, kto otrzyma nagrody w poszczególnych kategoriach – mówią szczecińscy twórcy. – Ogólnopolska publiczność głosy na ulubione animacje w sześciu kategoriach oddawała od 1 marca do 14 kwietnia w całej Polsce, w 105 różnych miejscowościach w 139 punktach, do których impreza dotarła.

Filmowcy Kasia i Paweł wiele lat temu wyjechali ze Szczecina – najpierw na studia do Torunia (oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych tamtejszego UMK), potem do Cavan w Irlandii. „Po drodze” pracowali również w Estonii i Szwecji, by po latach powrócić do Szczecina. Tu produkują swoje filmy, głównie animacje odwołujące się do mitologii, folkloru i legend. Pracują w duecie. Ich filmy były prezentowane na ponad czterdziestu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody dla Najlepszej Animacji XXIX Festiwalu Filmowego Fano, we Włoszech, Clones w Irlandii, a także wyróżnienia specjalne festiwali: Animánie w Pilznie w Czechach oraz O!PLA Polska Animacja.

Nagrodzona opowieść pt. „Początek świata" to pierwsza animacja obrazująca mit kosmogoniczny Słowian. Scenariusz został oparty na ludowych podaniach, a także na rekonstrukcjach wybitnych historyków i kulturoznawców. Film powstał we wspomnianym dwuosobowym zespole „Konik Studio", w technice animacji malowanej na szkle, w ramach stypendium twórczego miasta Szczecin 2018. ©℗

(MON)

Fot. Marta Wolna

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ