Od przyszłego roku, w Szczecinie ma być wręczana nagroda im. Joanny Kulmowej, poetki, autorki utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Przyznawana będzie autorom literatury dziecięcej, o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych.
- Mam nadzieję, że „dziecięca” Nagroda im. Joanny Kulmowej stanie się równie ważna jak „dorosła” Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, którą Kulmowa podziwiała i lubiła – mówi dr hab. Urszula Chęcińska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, pomysłodawczyni nagrody. - Kulmowa, tak jak Wisława Szymborska, wierzyła we właściwy dziecku i poecie „zmysł udziału”. Pozostawała w wyobraźni dzieciństwa i skutecznego zdziwienia, wdzięku i prostoty, radości i osiągania piękna w nadmiarze. Tak jak Andersen, Janusz Korczak i Astrid Lindgren.
Artystyczny wymiar twórczości Joanny Kulmowej, dla której słowo poetyckie jest narzędziem obrony własnego człowieczeństwa, a prawa dziecka stanowią istotę pisarstwa dla dzieci, z pewnością zasługuje na uhonorowanie pamięci poetki ze Strumian nagrodą jej imienia. Jak mówi Karolina Płotnicka-Błach, p.o. rzeczniczki prasowej US, nagroda jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Szczecińskiego, Miasta Szczecin i Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Humanistyczny wymiar nagrody podkreśla humanistyczny wymiar Szczecina. „Los rzucił nas hen daleko, w okolice Szczecina. Stało się coś całkiem niezaplanowanego. Stało się na całe życie. I dobrze się stało” - tak o swoich związkach ze Szczecinem napisali Joanna i Jan Kulmowie w „Kronice Szczecina 2016”
- Bardzo się cieszę, że w ten sposób uczcimy pamięć wybitnej pisarki i poetki, która niezwykle mocno była związana z naszym miastem – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta - Myślę, że taka formuła upamiętnienia Joanny Kulmowej jest najlepsza, bo przecież wiąże się z procesem twórczym i rozwijaniem umiejętności pisarskich kolejnych pokoleń.
Jak przypomina Karolina Płotnicka-Błach, w 2010 roku Uniwersytet Szczeciński nadał Joannie Kulmowej tytuł doctora honoris causa. W tym samym roku Joanna Kulmowa stała się Honorowym Obywatelem Miasta Szczecin. W 2018 roku przyznano jej Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za całokształt twórczości. Powtórzyła wtedy słowa sprzed lat: „we wszystkim, co piszę udzielam pomocy światu, jeżeli chodzi o jego brak zachwytu pięknem, brak radości. Dla dzieci najważniejsza jest radość i ukochanie piękna. A na tym polega funkcja sztuki”.
Joanna Kulmowa zmarła w 2018 roku. Szczecinowi pozostawiła swoje pamiątki, myśli i słowa, która zapisywała przez trzydzieści pięć lat pobytu w Strumianach.
(z)
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: Czerwiec 2016. Poetka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym