piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Muzyka w cysterskim Kołbaczu

Muzyka w cysterskim Kołbaczu

Muzyka w cysterskim Kołbaczu
Data publikacji: 2017-08-18 21:18
Wywietleń: 712 288838

W sobotę zaczyna się VIII Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany jak co roku przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej. Zwyczajem festiwalu jest prezentowanie muzyki w gotyckich zabytkach Pomorza Zachodniego, poprzedzone ich zwiedzaniem przez publiczność, którą oprowadzają zawodowi historycy, przewodnicy i regionaliści. Zainteresowanym osobom ze Szczecina organizatorzy zapewniają odpłatny dojazd na koncerty.

Sobotni koncert inauguracyjny zaplanowano po raz kolejny (i słusznie!) w pocysterskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu (godz. 19). Wcześniej jednak (godz. 17) Michał Dębowski, historyk sztuki, odkrywca i tłumacz, oprowadzi po kościele Matki Boskiej Różańcowej w Wełtyniu, a godzinę później Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki oprowadzi po zabytkach Kołbacza.

Kamienny kościół w Wełtyniu, wsi od 1212 r. należącej do cystersów kołackich, powstał w połowie XV w. Ma bardzo ciekawą sylwetę, wewnątrz zachowały się barokowy ołtarz i ambona, chrzcielnica oraz niezwykła rzadkość: gotyckie malowidła ścienne z początku XVI w., pokrywające prawie całą powierzchnię ścian, będące opowieścią o dziejach Zbawienia.

Opactwo cysterskie w Kołbaczu powstało w 1173 r., jest najstarszym i największym opactwem cysterskim na Pomorzu, ma status Pomnika Historii. Gotycki kościół zawiera ślady romańskie. Przepiękna jest m.in. fasada zachodnia ze słynną rozetą. Wizytę w Kołbaczu wzbogaci poczęstunek, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń, oraz wystawa prac fotograficznych w Spichlerzu Sztuki.

O godz. 19 zacznie się w Kołbaczu koncert (wstęp wolny), zatytułowany „Alla Polacca – motywy polskie w twórczości Georga Ph. Telemanna”, barokowego kompozytora niemieckiego. Wykonawcy: Piotr Chrupek (altówka barokowa) i zespół Consortium Sedinum pod kierunkiem Urszuli Stawickiej.

Piotr Chrupek, jeden z najwybitniejszych altowiolistów polskich, stale współpracuje ze szczecińską Orkiestrą Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Współpracuje też m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową i The English Baroque Solists Johna Eliota Gardinera.

Autokar dla osób ze Szczecina zainteresowanych koncertem odjedzie o godz. 16 z przystanku przy pl. Żołnierza Polskiego (między ulicami Farną i Mariacką). Powrót do Szczecina bezpośrednio po koncercie. Bilety na przejazd w obie strony kosztują 20 zł. Sprzedaż: www.famd.pl oraz w Republice Rozmaitości Fanaberia (Deptak Księcia Bogusława X 5 w Szczecinie).

(b.t.)

Fot. archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy