sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Płacowe minimum od 2017 r.?

Płacowe minimum od 2017 r.?

Płacowe minimum od 2017 r.?
Data publikacji: 2016-06-14 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1470 139241

Dwa tysiące złotych - to propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r., którą we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Jeżeli strona społeczna przyjmie propozycję, minimalna stawka godzinowa, której wprowadzenia chce rząd, mogłaby wynieść 13 zł. Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosiło 2 tys. zł brutto, co oznacza wzrost o 8,1 proc. (150 zł) w stosunku do 2016 r. (obecnie pensja minimalna to 1 tys. 850 zł brutto). Taką propozycję rząd przedstawi Radzie Dialogu Społecznego do środy, 15 czerwca.

„Kierując się odpowiedzialnością za budżet państwa, za sytuację finansów i za los polskich obywateli, myśląc o godności polskich obywateli, rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł” – powiedziała szefowa rządu Beata Szydło.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało pierwotnie rządowi kwotę 1920 zł. Minister Elżbieta Rafalska wyraziła we wtorek zadowolenie, że Rada Ministrów zaproponowała jeszcze wyższą kwotę. "Podniesienie minimalnego wynagrodzenia to bardzo dobra wiadomość dla Polaków" - oceniła.

Kwota ta stanowiłaby 47,04 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 r. "To jest to dążenie do tego, żeby rozpiętość między minimalnym wynagrodzeniem a przeciętnym wynagrodzeniem zbliżała się do 50 proc." - tłumaczyła Rafalska.

Rada Ministrów przyjęła też propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2016 r.

Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że uda się znaleźć takie systemowe rozwiązanie, żeby "również móc mówić o tym, że waloryzacja rent i emerytur będzie inaczej kształtowana w przyszłości niż do tej pory".

„Dla polskiego rządu, dla naszego rządu, w tej chwili najważniejszym, największym wyzwaniem jest to (…), by w przyszłym roku (…) rząd mógł wprowadzić system, który pozwoli, by w latach kolejnych najniższe emerytury i renty mogły być na takim poziomie, by móc powiedzieć, że są na godnym poziomie” – powiedziała premier.

Decyzja w sprawie minimalnego wynagrodzenia - jak podkreśliła - jest decyzją całego rządu; decyzją, która "jest wyrazem poczucia odpowiedzialności za polskich obywateli i społeczną sprawiedliwość".

"W Polsce jest sytuacja, w której rozwarstwienie następuje bardzo szybko, są grupy bardzo dobrze zarabiające, rośnie w tej chwili średnie wynagrodzenie, (...) ale jest ogromna ilość tych pracowników, którzy mają bardzo niskie wynagrodzenia, którzy za otrzymywane miesięczne wynagrodzenia nie są w stanie utrzymać rodziny" - wskazała premier. Jak dodała, jej rząd od początku wskazywał, że priorytetem jest godne życie Polaków.

Rafalska poinformowała, że jeżeli strona społeczna przyjmie propozycję dotyczącą minimalnego wynagrodzenia, wtedy minimalna stawka godzinowa za pracę na umowach-zlecaniach, której wprowadzenia chce rząd, wynosiłaby 13 zł. Do tej pory propozycją rządu było 12 zł. Intencja jest jednak taka - podała - by minimalna stawka godzinowa odzwierciedlała minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jeśli po przedstawieniu Radzie Dialogu Społecznego propozycji rządu strony podczas negocjacji nie dojdą do wspólnego stanowiska, rząd sam ustali płacę minimalną - na przyjętym we wtorek poziomie. Tak samo rząd ustali wtedy wskaźnik wzrostu emerytur - jakie będą to konkretne kwoty, będzie wiadomo dopiero w lutym 2017 r., gdy GUS ogłosi wskaźniki dot. inflacji i wzrostu płac w 2016 r. Waloryzacja prowadzona jest w marcu.

(PAP)

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

Stawka za godzinę.
Smutne, że tuż za zachodnią granicą minimalna stawka godzinowa to obecnie 37,66 zł, a w Polsce były przypadki oferowania 5 złotych lub mniej. Czyli tamci mogą kupić kilka litrów paliwa, a u nas czasami ledwo ponad 1 litr. Dlaczego do tej pory nikt nie zmniejszał SB-kom emerytur. Czyżby działano w myśl zasady, że rodziny się nie krzywdzi?
2016-06-15 10:57:59
PiS zniszczy Polskę
Przy takim rozdawnictwie Polska zatonie w długach w ciągu 2 lat
2016-06-15 08:15:43
Brawo!
Świetnie! W końcu będzie więcej pracy dla Ukraińców. Powinni jeszcze wprowadzić wyższe zasiłki dla bezrobotnych i mniej obostrzone. Polski bezrobotny też ma prawo godnie żyć. Powinny być przynajmniej takie jak na Zachodzie.
2016-06-15 07:59:49
Brawo PiS... i tak trzymac ! !
Jak bylym SB-kom PO-zmniejsza sie ich dotychczasowe WYSOKIE Emerytury...to juz Panstwo zaoszczedzi tylko na tym... okolo 250 000 000 zlotych ! Dbajmy wiec o najbiedniejszych w Polsce !!
2016-06-15 01:06:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy