czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Muzyka mistrzów w katedrze

Muzyka mistrzów w katedrze

Muzyka mistrzów w katedrze
Data publikacji: 2017-07-04 10:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-04 10:05
Wywietleń: 892 273665

Za nami trzeci koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pom. Na początek katedra rozbrzmiała Toccatą E-dur wielkiego Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu rosyjskiej organistki młodego pokolenia Anastasii Kovbyk.

Debiutująca w Kamieniu artystka pochodzi z Ulianowska. Kształciła się w szkole muzycznej i konserwatorium w Niżnym Nowogrodzie, a obecnie jest studentką w klasie mistrzowskiej prof. Martina Sandera w niemieckim Detmold. Jest również laureatką międzynarodowych konkursów organowych. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych europejskich organistów koncertując w Rosji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu (30 czerwca), oprócz Bacha, kamieńska publiczność usłyszała również utwory Roberta Schumanna i współczesnych kompozytorów – Zsolta Gárdonyiego z Węgier Sofii Gubajduliny z Rosji. Wykonując utwór „Hell und dunkel” rosyjskiej kompozytorki, A. Kovbyk wydobyła z kamieńskich organów dźwięki nieczęsto słyszane podczas festiwalowych koncertów.

Po zakończeniu drugiej części organowej młoda wirtuozka, oklaskiwana przez publiczność, zeszła do transeptu katedry odebrać zasłużone gratulacje za swój występ.

Muzyka kameralna, podobnie jak organowa, zabrzmiała w dwóch odsłonach. Utwory Josepha Haydna, Antonína Dvořáka i Sławomira Czarneckiego wykonał poznański kwartet smyczkowy „Wieniawski”. Postały w 1998 roku zespół tworzą: Jarosław Żołnierczyk (I skrzypce), Mirosław Bocek (II skrzypce), Lech Bałaban (altówka) oraz Maciej Mazurek (wiolonczela), będący koncertmistrzami poznańskiej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, z którą występowali w Kamieniu Pom. siedem lat temu. Występ kwartetu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco zgromadzonej w katedrze publiczności, którzy zachęcili artystów do bisowania.

W piątek (7 bm.) kolejny koncert festiwalowy. Tym razem wystąpią prof. Józef Serafin (dyrektor artystyczny kamieńskiego festiwalu) i zielonogórskie Trio Stroikowe „Reed Connection”. Koncert dedykowany będzie pamięci Zbigniewa Pawlickiego, zmarłego 25 lutego br. inicjatora, współtwórcy, długoletniego prelegenta i honorowego członka Rady Artystycznej kamieńskiego festiwalu. W sobotę zaś, również o godz. 19 odbędzie się koncert dodatkowy, w trakcie którego usłyszymy laureatów konkursów w ramach XXV Spotkań z Muzyką Dawną na Pomorzu Zachodnim.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Na zdjęciu: Występ poznańskiego kwartetu „Wieniawski”

Muzyka mistrzów w katedrze

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy