Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Muzyka filmowa poruszyła emocje. Gala festiwalu Sacrum Non Profanum [GALERIA]

Data publikacji: 17 czerwca 2023 r. 23:53
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2023 r. 18:54
Muzyka filmowa poruszyła emocje. Gala festiwalu Sacrum Non Profanum
 

Muzyką filmową rozbrzmiewał w sobotni wieczór Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Lwowscy filharmonicy podczas gali festiwalu Sacrum Non Profanum zaserwowali publiczności moc wyjątkowych wrażeń.

Dlaczego? Po pierwsze - koncert był dedykowany kobietom i dzieciom z Ukrainy, która od roku i niemal czterech miesięcy zmaga się z rosyjską inwazją. Po drugie - utwory muzyki filmowej zawsze wiążą się z emocjami, a po trzecie - ich wykonanie w otoczeniu natury było ujmujące. Publiczność nie kryła wzruszeń i podziwu dla artystów nagradzając ich owacjami, a nawet kilkukrotnymi brawami na stojąco.

Piosenką Krzysztofa Komedy „Nim wstanie świt” z filmu wojennego „Prawo i pięść” koncert rozpoczął solista Janusz Żak (baryton). Następnie Lwowska Orkiestra Filharmonii Narodowej Ukrainy pod dyrekcją Bogdana Boguszewskiego wykonywała arcydzieła muzyki filmowej. Pierwszym był Polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Następnie zabrzmiały dobrze znane hity z takich filmów, jak: Misja, Ojciec Chrzestny, Piraci z Karaibów, Lista Schindlera, Ogniem i mieczem, Gwiezdne wojny, Ziemia obiecana i in. Podczas wykonywania części z nich orkiestrze towarzyszył ceniony Chór ZUT im. prof. Jana Szyrockiego, prowadzony przez dyrygenta Szymona Wyrzykowskiego. Publiczność zachwyciła także swym wykonaniem znanych utworów solistka Katarzyna Dondalska (sopran koloraturowy). Artystkę za jej wokalizy oklaskiwano na stojąco. Prowadząca koncert skrzypaczka Patrycja Piekutowska zagrała z towarzyszeniem lwowskiej orkiestry utwór Johna Williamsa z filmu Lista Schindlera. Wyraziła ona też nadzieję, że już niebawem Unia Europejska będzie sięgać linii wschodniej granicy Ukrainy. Na zakończenie artyści z udziałem publiczność odśpiewali „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena.

Tekst i fot. Elżbieta Kubera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Yolande
2023-06-19 18:26:27
Dziwię się, że ludzie zabierają głos w sprawie i ..... nie piszą O.... sprawie. Koncert był wspaniały. I o to chodziło. Wielkie Gratulacje dla wszystkich Wykonawców!!! ...
do Irena
2023-06-19 18:01:43
Bredzisz bo Amfiteatr był szczelnie wypełniony widzami.
Ukraina?
2023-06-18 09:48:47
2 grudnia 2016 roku rząd warszawski zawarł umowę z rządem państwa ukraińskiego. Z tajemniczych przyczyn została ona opublikowana w Monitorze Polskim dopiero w 2019 roku, a więc trzy lata później. Można ją znaleźć pod pozycją nr 50.– Najistotniejszy, z naszego punktu widzenia, artykuł tej umowy, to jest art. 12, który stanowi, że Polska się zobowiązała do nieodpłatnego świadczenia tej pomocy, zarówno w środkach bojowych, jak i niebojowych, wojskowych i cywilnych. Mówiąc krótko, Polska na podstaw.
Irena
2023-06-18 09:10:15
Pięknie było i pusta widownia. Odpowiedź społeczeństwa na mieszanie się w sprawy ukrów.
Zgred
2023-06-18 07:45:25
Niedawno była "zajawka" tego co będzie po wejściu Ukrainy do UE. Traktorzyści z Wałów Chrobrego wam to wytłumaczą. Dla mnie emeryta tańsze importowane z Ukrainy zboże, mięso i owoce to super. Polscy sadownicy już się cieszą z tego że Ukraińcy zamiast u nich zbierać owoce i warzywa przywożą swoje z Ukrainy jak truskawki i maliny. Ciekawe też co na to polscy "bezrobotni" dorabiający na lewo w Niemczech, bo Ukraińcy wytną ich z tego w jeden sezon. Są i silniejsi i wydajniejsi i tańsi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA