wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Muzyczny znak pokoju

Muzyczny znak pokoju [GALERIA]

Muzyczny znak pokoju
Data publikacji: 2018-10-13 23:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Wywietleń: 1224 356211

Uwertura do „Snu nocy letniej” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, „Pieśń przeznaczenia” Johannesa Brahmsa, „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka M. Góreckiego i „Missa pro pace – Msza za pokój” Feliksa Nowowiejskiego zabrzmiały podczas sobotniego Koncertu Nadzwyczajnego „Muzyczny znak pokoju 1918”. W 100-lecie Niepodległości Polski zorganizował go  Chór Collegium Maiorum ZUT we współpracy z chórami i orkiestrą z Hamburga.

W kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie wystąpiło 160 muzyków i śpiewaków z Hamburga, pobliskich miast i Szczecina. Śpiewały: Chór Kameralny z Uetersen (kier.: Wolf Tobias Müller), Chór Koncertowy z Itzehoe (kier.: Eckhard Heppner), Chór Collegium Maiorum ZUT (kier.: Paweł Osuchowski), grała Orkiestra Symfoniczna z Wandsbek. Dyrygował Wolf Tobias Müller.

W pierwszej części wieczoru zabrzmiały utwory kompozytorów niemieckich, w drugiej – polskich. Jak mówił Paweł Osuchowski, prawdopodobnie po raz pierwszy od szczecińskiego prawykonania w 1827 r. Uwertura do „Snu nocy letniej” Feliksa-Mendelssohna-Bartholdy’ego zabrzmiała w pierwotnej, pełnej wersji.

Po raz pierwszy „Msza za pokój” Feliksa Nowowiejskiego, napisana w oryginale na chór i organy, została wykonana w nowej wersji na chór i orkiestrę symfoniczną. Instrumentacji dokonał prof. Fredrik Schwenk z Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Hamburgu. Był obecny na koncercie.

W niedzielę koncert zostanie powtórzony w kościele św. Katarzyny w Goleniowie (godz. 16), a 10 i 11 listopada w Itzehoe pod Hamburgiem i w Hamburgu, podczas organizowanych tam uroczystości 100-lecia Niepodległości Polski.

Koncert sobotni był również koncertem jubileuszowym 45-lecia Chóru Collegium Maiorum ZUT. Dyrygent chóru, Paweł Osuchowski, został uhonorowany Medalem „Primo Loco” za szczególne zasługi dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Koncert, któremu medialnie patronował „Kurier Szczeciński”, współfinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

(b.t.)

Fot. Grzegorz Siwa

Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju Muzyczny znak pokoju

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie