Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Muzyczne świętowanie niepodległości

Data publikacji: 29 października 2018 r. 21:20
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:51
Muzyczne świętowanie niepodległości
 

Już wkrótce najstarsi i najmłodsi melomani będą mogli usłyszeć  prezentację polskiej kultury muzycznej. W niedzielę rusza projekt szczecińskiej filharmonii "Jesteśmy w domu", stworzony z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Już od roku funkcjonuje program Codziennie Polskę TworzyMy i ten tydzień polskiej muzyki, który będzie miał miejsce w szczecińskiej filharmonii, będzie największym muzycznym akcentem tego programu - mówił podczas poniedziałkowej konferencji Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. - Sformułowanie "Jesteśmy w domu" jest wyjątkowo symboliczne.

Cykl rozpocznie się 4 listopada koncertem rodzinnym pn. "Tutaj". Zagrany zostanie utwór o tej samej nazwie z płyty "I żyli długo i w Szczecinie". Koncertowi towarzyszyć będzie projekcja wideoklipu "Tutaj".

- Ideą koncertu jest zbudowanie wspólnoty, a nic tak nie łączy jak wspólne śpiewanie - mówi Mateusz Czarnowski z Centrum Edukacji Filharmonii. Publiczność nauczy się dwóch piosenek - "Tutaj" i bardzo lokalnej - "Paszteciki". Podczas koncertu odbędzie się również premiera nowej piosenki z okazji 70-lecia istnienia orkiestry.

Następnego dnia (5 listopada) zaplanowano koncert jazzowy pn. "Subiektywna historia polskiego jazzu". Wystąpią czołowi młodzi muzycy tego gatunku, m.in. zespól Jazzpospolita, Gaba Kulka, Tomasz Dąbrowski, Maciej Obara.

Nie zabraknie również muzycznej odsłony polskiej kultury tradycyjnej. W wyjątkowym widowisku pn. "Kolory Polski" udział wezmą: Zespół Śpiewaczy Rutka z Goleniowa, młodzieżowa kapela góralska z Podhala "9 SIYŁ", Jan Cebula, grupa "Pogranicze" oraz "Pelagia". Koncert odbędzie się 6 listopada br.

W środę (7 listopada) szczecińska filharmonia zaprasza na koncert kameralny. Kompozycje Fryderyka Chopina zinterpretują najwybitniejsi współcześni wirtuozi: Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Krzysztof Jabłoński.

Z kolei w czwartek (8 listopada) odbędzie się premierowe wykonanie utworu zamówionego przez filharmonię w Szczecinie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Marcin Stańczyk zmierzy się z twórczością Natalii Zamilskiej, która specjalizuje się w muzyce elektronicznej. Będzie to ciężkie, awangardowe i coraz bardziej popularne techno.

Po eksperymentach przyjdzie czas na prawdziwą lekcję historii. W piątek (9 listopada) kapela Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wykona w sali symfonicznej szczecińskiej filharmonii Halkę Wileńską Stanisława Moniuszko.

Muzycznym wydarzeniom towarzyszyć będą sobotnie poranne warsztaty ze śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Po zajęciach odbędzie się wspólne wykonanie utworu w sali kameralnej. Natomiast wieczorem wystąpi zespół Rasmentalism. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane zwycięskie etiudy w konkursie pt. "Kto ty jesteś?". Odbędzie się także gala rozdania nagród.

Cykl "Jesteśmy w domu" zakończy w niedzielę (11 listopada) koncert w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka wykona III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego.

Projekt „Jesteśmy w domu” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Konferencja prasowa miała formę śniadania.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nie nowoczesny
2018-10-30 15:25:05
ten brodaty dłubie w nosie...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA