Trwa Rok Feliksa Nowowiejskiego, który ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego. W niedzielę 5 listopada o godz. 19.15 w szczecińskim kościele seminaryjnym (ul. Papieża Pawła VI 2) Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wykona „Mszę o pokój” („Missa pro pace”), napisaną przez Nowowiejskiego w 1931 r. Na organach zagra Bogdan Narloch, koncert poprowadzi Paweł Osuchowski.
Feliks Nowowiejski (1877-1946), kompozytor, dyrygent, organista, pochodził z Warmii. Jedną z jego pierwszych kompozycji były „Swaty polskie”, za które w 1903 r. otrzymał w Bonn Nagrodę im. Ludwiga van Beethovena. Studia ukończył w Berlinie, gdzie związał się ze środowiskiem polonijnym. Od 1909 r. mieszkał w Krakowie, włączył się w przygotowania do obchodów 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem. Skomponował „Rotę”, pieśń do słów Marii Konopnickiej, wykonaną podczas odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego.
Lata pierwszej wojny światowej przeżył w Berlinie, grając w tamtejszej orkiestrze. Po wojnie zamieszkał w Poznaniu. Organizował tam koncerty symfoniczne i chóralne, grał recitale organowe.
W jego różnorodnej twórczości bardzo ważne są inspiracje polską tradycją ludową, m.in. z Warmii, Mazur, Wielkopolski, Kujaw, Małopolski. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest opera „Legenda Bałtyku”.
„Mszę o pokój” zadedykował prymasowi Polski ks. kard. Augustowi Hlondowi. Papież Pius XI uhonorował go za nią tytułem szambelana papieskiego. Wcześniej Feliks Nowowiejski napisał fortepianowy marsz „Pod sztandarem pokoju” (nagroda w Londynie w 1898 r.), jest też autorem „Symfonii pokoju” na głosy solowe, recytatora, chór mieszany i orkiestrę, napisanej w 1941 r., a wykorzystującej wiersze Jana Kasprowicza i Leopolda Staffa.
Na koncert wstęp wolny.
(b.t.)