Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Morskie Centrum Nauki pokaże prace rodziny Sawków

Data publikacji: 25 września 2023 r. 09:57
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2023 r. 19:19
Morskie Centrum Nauki pokaże prace rodziny Sawków
Fot. Ryszard Pakieser  

Od najbliższego wtorku w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie będziemy mogli oglądać ekspozycję 4 X SAWKA. Składają się na nią prace znanego satyryka Henryka Sawki - który rysuje także dla weekendowego wydania "Kuriera Szczecińskiego" - oraz członków jego rodziny.  

 - To unikatowa wystawa. Jedna wyjątkowo artystyczna rodzina, cztery różne gałęzie sztuki. Cieszę się, że to właśnie w Morskim Centrum Nauki możemy zaprezentować dorobek twórczy rodziny Sawków. Henryk to jeden z najbardziej uznanych w Polsce rysowników, Ewa tworzy ze szkła i metalu imponujące rzeźby łabędzi, kogutów, czy żab, Karolina wypala niepowtarzalną ceramikę, a Kuba projektuje gry bitewne z ręcznie malowanymi figurkami, które cieszą się powodzeniem wśród hobbystów na całym świecie. Po raz pierwszy w Polsce prezentowane są prace artystycznej rodziny tak bardzo związanej ze Szczecinem. W ten sposób udowadniamy, że Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawa stała, planetarium czy pracownie, ale również miejsce promocji szeroko rozumianej kultury - mówi Witold Jabłoński dyrektor MCN.

Na wystawie znajdzie się sto znakomitych rysunków Henryka Sawki ukazujących naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle ze słynnymi „dymkami”, które celnie puentują przedstawiana scenkę. Kolejną część ekspozycji stanowić będą prace Ewy Sawki – inspirujące i oryginalne szklane sylwetki zwierząt. Karolina Sawka zaprezentuje artystyczną ceramikę własnej produkcji, a Kuba figurki do gier bitewnych wykonane z pomocą technologii druku 3D.

- Kiedyś w Zachęcie była wystawa 4xParyż, która okazała się wielkim wydarzeniem artystycznym. Ten tytuł zainspirował mnie do nazwania wystawy 4xSawka, ponieważ cała rodzinę łączą zainteresowania artystyczne. Co prawda, każde z nas uprawia inną dziedzinę sztuki ale wszyscy mamy to coś w genach. Od lat dostrzegam i promuję wszystko, co szczecińskie. Ta wystawa jest tego przykładem. Mimo różnic w dyscyplinach artystycznych, używając sportowego powiedzenia można stwierdzić że: łączy nas… talent plastyczny. Chętnie zatem wystąpimy w tej dyscyplinie, bo jest to przy okazji świetna zabawa - opowiada Henryk Sawka.

Wystawa 4xSAWKA w Morskim Centrum Nauki czynna będzie od 26 września do końca roku.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dziwne
2023-09-27 18:39:27
Ja się dziwię, Sawkowie wzorem Holland już dawno powinbi robić kariery w innym państwie, tam gdzie nie ma zepsutego powietrza... A tu jeszcze Szczecin już nie wiocha z tramwajami bo te przestaną za niedługo jeździć i będzie wiocha z torami tramwajowymi... Dziwne to wszystko... Heniu cieszę się że przestałeś tak pić jak kiedyś, chociaż tyle dobrego. Trzymaj się chłopie sto lat.
Adam
2023-09-25 11:29:45
Zero zdziwienia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA