czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Morski kalejdoskop

Morski kalejdoskop

Morski kalejdoskop
Data publikacji: 2017-09-26 13:26
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-19 14:08
Wywietleń: 1528 293808

Prezentacja książki Eugeniusza A. Daszkowskiego pt. „Morski kalejdoskop” odbędzie się we wtorek (26 września) w sali im. Zbigniewa Herberta w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Początek o godz. 17.

Kapitan żeglugi wielkiej Eugeniusz Andrzej Daszkowski jest nestorem literatury marynistycznej, autorem ponad 20 książek o tematyce morskiej. Prezentacja jego najnowszej publikacji będzie okazją do spotkania z pisarzem i otrzymania od niego dedykacji.

Pochodzący z Wyszkowa kapitan Daszkowski jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej. Przez wiele lat dowodził statkami polskimi i obcymi, pełnił też – w ciągu dwóch kadencji, w latach 1972-78 – funkcję rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Pracę na morzu zakończył w 1997 roku, a ostatnią jednostką, którą dowodził, była „Patricia II”. Jego książki wydawane były w wielotysięcznych nakładach. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody.

– Jego najnowsza książka to pozycja szczególna – ujęty alfabetycznie zbiór opowiadań z bogatego życia literackiego i zawodowego kapitana – podkreśla kpt. ż.w. Józef Gawłowicz. – Kolejne opowiadania (A, B, C, … do Z) są perełkami literackimi wprowadzającymi czytelnika w zanikający świat romantyzmu morza i oceanu.

Andrzej Łazowski, szczeciński artysta fotograf, dodaje, że „Morski kalejdoskop” to „obowiązkowa lektura wszystkich tych, którzy mają wyobraźnię. I chcą mieć pod powiekami powidoki morskiego świata”.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Maciej
@ Książki - Idź do dobrej księgarni lub biblioteki, to się dowiesz co to jest literatura marynistyczna. Dobra literatura tworzona przez polskich pisarzy którzy życie spędzili na morzu. A w salonie prasowym to możesz najwyżej Harlequina kupić. @ obserwator - zazdrość to nie dobre uczucie. Skończ jakąś Wyższą Szkołę Morską, po wielu latach tłuczenia się po morzach zostań kapitanem, napisz jakąś książkę, to wtedy się przekonasz, czy wtedy śpi się na kasie.
2017-09-26 21:18:39
obserwator
Fajne życie ma.Pewnie śpi na kasie.Nie wie co z pieniędzmi robić. Ja ledwo wiążę koniec z końcem , do wypłaty mi nie starcza.Ot sprawiedliwość.
2017-09-26 14:06:51
Książki
Jak to jest, co rusz czytamy o książkach marynarzy, ale czy to są jakieś baju-baju wydawane w lokalnym wydawnictwie za kasę, czy ogólnopolskie dzieła, które można kupić w każdym salonie prasowym w całej Polsce?
2017-09-26 13:52:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy