czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > Skazany kapitan Costy Concordii zgłosił się do więzienia

Skazany kapitan Costy Concordii zgłosił się do więzienia

Skazany kapitan Costy Concordii zgłosił się do więzienia
Data publikacji: 2017-05-13 10:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:50
Wywietleń: 2329 255394

Kapitan statku Costa Concordia Francesco Schettino, skazany prawomocnie na 16 lat więzienia, zgłosił się do zakładu karnego w Rzymie, by rozpocząć odbywanie kary.

Włoski Sąd Najwyższy utrzymał w piątek (12 maja) wyrok wydany przez dwie poprzednie instancje, które uznały go za winnego katastrofy wycieczkowca z 13 stycznia 2012 roku u brzegów wyspy Giglio w Toskanii. Zginęły wtedy 32 osoby, a 60 zostało rannych. Do katastrofy doszło, bo kapitan polecił sternikowi podpłynąć do wyspy, by pokazać ją znajomym na pokładzie. Gigantyczny wycieczkowiec wpadł na podmorskie skały i zaczął nabierać wody. Kapitan uciekł z pokładu w trakcie ewakuacji pasażerów.

Francesco Schettnio    Fot. EPASchettino wchodząc do rzymskiego więzienia Rebibbia powiedział: „Pukam do bramy więzienia, bo wierzę w sprawiedliwość”. Te słowa kapitana przekazał jego adwokat Saverio Senese. Jak zapowiedział, obrona będzie czekać na uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego, a następnie złoży skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ponieważ w czasie procesu – jego zdaniem – „doszło do naruszenia prawa do obrony”.

– Schettino uważa się za odpowiedzialnego, ale nie za winnego, bo na pokładzie Concordii był zespół dowodzenia, on nie był sam – dodał adwokat.

Kapitan „zasłużył w pełni na ten wyrok, także za swoje kłamstwa” – powiedział włoskim mediom Elio Vincenzi, który w katastrofie stracił żonę Marię Grazię Trecarichi.

(pap)

Fot. EPA

Komentarze

kpt
Kapitan, jak prezes, odpowiada za wszystko i tak już jest.
2017-05-15 07:49:56
Neptun,
Ciekawe, czy nasz "Schetyno" by tez tak PO-prowadzil...? Wyglada, jak by ta Costa Conkordia polozyla sie do morskiego snu... a wiec Dobrej nocy !!
2017-05-15 00:30:12
Współwinnym tej katastrofy jest
dział rekrutacji załogi. Schetino wydał marynarzowi na sterze komendę, której ten nie zrozumiał - był to chyba jaki s Marokańczyk - i nie wykonał. w takich warunkach liczą się sekundy; Schetino nie mógł wiedzieć, że idiota stoi za sterem.
2017-05-14 17:47:52
marinero
posrany makaroniarz wszyscy tacy sami plywalem z gnojkami dyletanici i lenie i nie dziwne ze uciekl z lajby tylejk ratujac
2017-05-13 19:02:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”