W piątkowy wieczór katedra w Kamieniu Pomorskim po raz szósty, w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, wypełniła się muzyką mistrzów.
Koncert, po zapowiedzi prowadzącego go dra Andrzeja Wątorskiego, rozpoczęła część organowa. Sonatę organową c-moll F. Mendelssohn’a-Bartholdy’ego, Preludium i fugę d-moll J. S. Bacha i II Sonatę organową e-moll A. G. Rittera zaprezentował licznie zgromadzonej w świątyni publiczności dr hab. Jarosław Wróblewski, profesor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.
Dla muzyka był to już piąty występ na kamieńskim festiwalu, na którym zadebiutował 25 lat temu. Wirtuoz koncertuje w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i na Ukrainie. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystej uczelni. Jest laureatem wielu koncertów konkursów organowych. Po wykonaniu sonaty Rittera, która była ostatnim utworem części organowej, prof. J. Wróblewski zszedł z chóru do transeptu katedry zaprezentować się publiczności i by przyjąć zasłużone oklaski.
Po części organowej katedra wypełniła się muzyką kameralną w wykonaniu Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra złożona jest z uczestników XXIV Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu.
Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program m.in. podczas koncertów w ramach kamieńskiego festiwalu oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie.
Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, również pod nazwą Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Kameralnej, koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy. W tym roku towarzyszył orkiestrze wybitny polski wiolonczelista Tomasz Strahl, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
Publiczności zaprezentowano wspólnie Wariacje na temat rokoko napisane przez Piotra Czajkowskiego w 1876 r. Po wykonaniu ostatniego utworu, którym była Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki, owacjom słuchaczy nie było końca. Młodzi muzycy bisowali aż trzykrotnie wykonując trzy części – „W grocie Króla Gór”, „Poranek” i „Śmierć Azy” – z I suity „Peer-Gynt” Edvarda Griega pożegnani przez publiczność długimi owacjami na stojąco.
Tekst i fot. Błażej Bubnowicz
Na zdjęciu: Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfonicznał, wiolonczelista prof. Tomasz Strahl i prof. Jan Miłosz Zarzycki oklaskiwani przez kamieńską publiczność.