W piątek zaczął się jubileuszowy XV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, stworzony i organizowany przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej. Potrwa do 20 maja.
Koncert inauguracyjny, zatytułowany „Śladem sołuńskich apostołów”, odbył się w piątek wieczorem (11 maja) w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja. W programie znalazły się pieśni cerkiewne z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zachowane w Irmologionie Supraskim z końca XVI wieku, zabrzmiały cerkiewne pieśni bizantyńskie, starobułgarskie, serbskie i mołdawskie. Wykonał je zespół wokalny Marcina Albijskiego, muzykologa, kompozytora, dyrygenta i śpiewaka, znawcy muzyki bizantyńskiej, badacza praktyk wykonawczych Monasteru Supraskiego.
W sobotę drugi dzień festiwalu. O godz. 17 organizatorzy zapraszają do Muzeum Narodowego (Wały Chrobrego 3) na otwarty wykład Petera Zajíčka z Bratysławy, poświęcony słowackiej muzyce dawnej (wstęp wolny). O godz. 19, również w gmachu muzeum, zacznie się koncert, którego współorganizatorem jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Wystąpią: bratysławski zespół Musica Aeterna, grający na instrumentach z XVII-XVIII w., a prowadzony przez mistrza Petra Zajíčka, oraz sopranistka Helga Varga Bachová, wybitna interpretatorka muzyki baroku. W programie znajdą się utwory mistrzów baroku, działających głównie w Bratysławie i Wiedniu: Samuela Capricornusa, Daniela Speera i Antonia Bertaliego.
Koncert niedzielny (godz.19) odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej 27. Wystąpią – Aldona Bartnik (sopran) i zespół Consortium Sedinum pod kierunkiem Urszuli Stawickiej. W programie: dzieła środkowoeuropejskich kompozytorów barokowych, m.in. kunsztowne arie czeskiego mistrza Jana Dismasa Zelenki, Uwertura C-dur Johanna Sigismunda Kussera, Suita taneczna Johanna H. Schmelzera i Sonata Johanna J. Fuxa, nadwornego kapelmistrza Habsburgów. O godz. 14 w niedzielę organizatorzy zapraszają na dziedziniec muzeum na otwartą (wstęp wolny) próbę generalną wieczornego koncertu.
(b.t.)
Fot. Grzegorz Siwa