niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Minister podzielił pieniądze na kulturę

Minister podzielił pieniądze na kulturę

Minister podzielił pieniądze na kulturę
Data publikacji: 2017-02-27 20:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 313 219222

Są dotacje dla Kontrapunktu, teatrów, muzeum i filharmonii, nie ma dla Spoiw Kultury, InSPIRACJI i Gryfii. Ministerstwo kultury rozstrzygnęło część konkursów na dofinansowanie projektów kulturalnych.

Tak jak i w zeszłym roku, najwięcej, bo 260 tysięcy, udało się uzyskać filharmonii: 200 tys. na zakup nowych instrumentów i 60 tys. na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych. Nie będzie natomiast wsparcia dla piątej edycji International Lutosławski Youth Orchestra.

Powiodło się szczecińskim teatrom: Współczesny dostanie 250 tys. na oświetlenie sceny, a Polski- 110 tys. na modernizację urządzeń dźwiękowych. Z kolei Pleciuga otrzyma 135 tys. na Teatralny Tydzień Dziecka. Ministerialne uznanie i 240 tys. uzyskał też festiwal Kontrapunkt, na swój program i promocję. Niestety, przepadły wnioski Teatru Kana i festiwalu Spoiwa Kultury oraz Teatru Nie Ma i festiwalu Pro-Contra.

Połowicznie szczęśliwe może czuć się Muzeum Narodowe. Tu udało się pozyskać dofinansowanie na zakup kolekcji dogońskiej (116 tys.) i 60 tys. na remont w Muzeum Sztuki Współczesnej, zbyt mało punktów uzyskał zaś wniosek o rozbudowę kolekcję sztuki współczesnej. W tej kategorii powodzeniem zakończyły się starania Zachęty Sztuki Współczesnej: minister przydzielił 130 tys. na rozbudowę kolekcji i 67 tys. na wystawę „Szczecińskie awangardy" w muzeum.

Ważny festiwal sztuk wizualnych InSPIRACJE i nowatorskie, cyfrowe Digitalia, organizowane przez lata w 13 Muzach przepadły. Podobnie jak wnioski o dofinansowanie: Festiwalu i Nagrody Literackiej Gryfia (Szczecińska Agencja Artystyczna), cyklu Wielcy Koncertmistrzowie (Baltic Neopolis Orchestra) i jubileuszowych Wiosennych Koncertów Gitarowych (Zamek Książąt Pomorskich). Bez środków od ministra obyć się też muszą Studio Operowe (Opera na Zamku) i Ogólnopolski konkurs im. Carla Loewego (Akademia Sztuki).

Książnica Pomorska dostanie niemal 160 tys. na dwa projekty: Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” oraz „Literatura kluczem do dziecięcej wyobraźni". Będzie dotacja dla Akademii Sztuki na festiwal „Młode wilki" (33,9 tys.) oraz Stowarzyszenie OFFicyna na Szczecin European Film Festival (70 tys.).

(kas)

Dofinansowanie od ministra uzyskał m.in. Turniej Muzyków Prawdziwych, organizowany przez szczecińską filharmonię

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

 

Komentarze

Anka TW
Nie dostała też BNO ale wiemy gdzie nie ma problemu ....
2017-02-28 21:40:14
czy T NIK
Spokojnie wszystkim nerwusom. Pan redaktor trochę się pospieszył (zresztą w Wyborczej też), jeszcze nie wszystkie konkursy ministra zostały rozstrzygnięte. niedokładna informacja bywa też dezinformacją
2017-02-28 11:28:30
Robert
Filharmonia nie dostała żądnych środków na projekty edukacyjne ani na artystyczne. Dostać pieniądze na infrastrukturę, drobny remont czy zakup instrumentów nie jest dużą sztuką. Możliwe, że z powodu tego, że ewentualne współprowadzenie przez MKIDN ogranicza dostęp do dotacji celowych. Ale z mediów szczecińskich, niestety, nie możemy się dowiedzieć czy pomysł na współprowadzenie ostatecznie upadł i z czyjej winy? (obstawiam, że Urzędu Miasta Szczecin, który nie chciało brać na siebie stałego zobowiązania wysokiej dotacji). Inspiracje nie dostały zapewne z tego powodu, że mają niewielkie poparcie lokalnych urzędników. Ministerstwo generalnie nie lubi wspomagać projektów, które nie są mocno osadzone na danym terenie jeśli idzie o akceptację miejscowych władz i publiczności. Generalnie jak na miasto tej wielkości jak Szczecin ilość dotacji z Warszawy na kulturę wciąż jest bardzo skromna.
2017-02-28 10:26:53
Głowa do góry
Spokojnie, tak wspaniałe imprezy jak Gryfia, czy Inspiracje, na pewno znajdą sobie jeszcze lepszych sponsorów, skoro mają tak dużo zwolenników, to pewnie jest wśród nich jakiś majętny sponsor.
2017-02-28 07:15:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy