niedziela, 29 listopada 2020r.

Mikrosamochód z lat 50. i aparat fotograficzny z XIX wieku. Atrakcje urodzinowe muzeum

Data publikacji: 2020-10-23 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-24 14:15
Mikrosamochód z lat 50. i aparat fotograficzny z XIX wieku. Atrakcje urodzinowe muzeum
 

Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki świętuje właśnie swoje dziesiąte urodziny! Z tej okazji pracownicy instytucji zapraszają w weekend, bowiem będzie można wtedy podziwiać wiele bardzo ciekawych eksponatów, choćby z najciekawszych wystaw czasowych, jak też największą dumę placówki, czyli ogromną kolekcję tzw. stoewerianów, czyli eksponatów związanych z przedwojenną fabryką Stoewera. Uwaga! W sobotę wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Przypomnijmy, że instytucja ta znajduje się w dawnej (zabytkowej!) zajezdni Niemierzyn na Niebuszewie. Ostatni kursowy tramwaj wyjechał stąd 1 października 2004 roku, a obsługiwał linię numer 11. Oficjalnie Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki zostało powołane 1 stycznia 2006 roku, ale pierwsi zwiedzający przekroczyli próg instytucji dokładnie 22 października 2010 roku. W zbiorach placówki są tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, a także sprzęt gospodarstwa domowego.

Jak będzie świętowana pierwsza dekada działalności muzeum?

- Świętujemy skromnie, oczywiście ze względu na epidemię. W sobotę i niedzielę będzie można oglądać wybrane eksponaty z najciekawszych wystaw czasowych, które przygotowaliśmy przez te dziesięć lat. Zapraszamy do podziwiania mikrosamochodu messerschmitt z 1957 roku, atelierowego aparatu fotograficznego z XIX wieku, samochodu ifa z 1957 roku, wyprodukowanego w Niemieckiej Republice Demokratycznej czy harleya (motocykla z lat 30. XX wieku) - zapowiada Jacek Ogrodniczak z muzeum. 

Z okazji urodzin, eksponaty w sobotę będzie można obejrzeć bezpłatnie. Tu warto podkreślić, że muzeum ma być czynne w weekend od godz. 10 do 16, a jednorazowo może je zwiedzać  - z powodów epidemicznych - tylko 35 osób. W sobotę również w kasie muzeum rozpocznie się sprzedaż książki o pojazdach ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli, napisanej przez wspomnianego tu Jacka Ogrodniczaka, pt. „Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy”. To obszerna publikacja zawierająca około 200 zdjęć, szkiców, rysunków technicznych. Autor sięgnął do zasobów archiwów szczecińskiego i warszawskiego oraz do prasy z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. W książce znalazły się także obszerne wspomnienia pracowników SFM, konstruktorów, sportowców… Wkrótce publikacja ta będzie dostępna w szczecińskich księgarniach: Sedina, Zamkowa i Kubryk Literacki.

Wystawa doceniona

Jubileusz muzeum zbiegł się z wyjątkowym wyróżnieniem. Zaledwie kilka dni temu doceniono wystawę tej instytucji w 40. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Mowa tu o ekspozycji pn. "Stoewer. Jakość ze Szczecina". W muzeum można bowiem obejrzeć największą na świecie kolekcję tzw. stoewerianów, czyli eksponatów związanych z przedwojenną fabryką Stoewera – w tym siedem samochodów (najstarszy z 1913 roku), 50 maszyn do szycia (najstarsza z 1867 roku), 28 maszyn do pisania (najstarsza z 1903 roku), siedem rowerów (najstarszy z 1900 roku) i setki eksponatów związanych ze Stoewerami i ich epoką, np. części, narzędzia, fotografie, puchary, szyldy, odznaki. 

- Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli nas odwiedzić przez dziesięć lat, a przekroczyliśmy już pułap pół miliona zwiedzających. Zapraszamy nieustannie i serdecznie - mówi Jacek Ogrodniczak.

(MON)

Fot. Tomasz Tokarzewski

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ