Sobota 01 października 2022r. 
REKLAMA

Mikołajek w Trzynastce

Data publikacji: 2015-12-17 09:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Mikołajek w Trzynastce
 

W Sempe i Gościnny'ego - autorów słynnego „Mikołajka” - wcielili się uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 16 w Szczecinie. Owoc ich twórczej pracy został właśnie wydany w postaci książki pt. „Mikołajek w Trzynastce”.

Mikołajek to tytułowy bohater, który przeżywa mnóstwo zabawnych przygód w szkole i po lekcjach. Tym razem najsłynniejszy francuski uczeń dorasta, a swą edukację kontynuuje w szczecińskiej Trzynastce. Jego przygody opisali szkolni koledzy. Zbiór 25 opowiadań to dzieło uczniów wszystkich klas licealnych i gimnazjalnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7. Powstało ono z inicjatywy kreatywnych nauczycieli w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Historie autorstwa licealistów i gimnazjalistów można czytać wprost, tylko jako perypetie bohaterów literackich. Obok znanych z „Mikołajka” fikcyjnych postaci, można dostrzec również osoby i zdarzenia autentyczne. Edukacją Mikołajka oraz jego kolegów zajęli się nauczyciele ze świetnej trzynastki przedstawieni żartobliwie, z przymrużeniem oka, ale często z dużą sympatią, jak np. najczęściej występujący w opowieściach pan od wosu i muzyki. Opowiadania napisane zostały z kluczem i tak należy je czytać, aby odszyfrować szkolny kod. Mówią m.in. o tym, że na szkolnych korytarzach Trzynastki wiszą portrety literackiego prymusa Ananiasza, o Mikołajku stojącym w kolejkach obiadowych oraz o pyzatym Alceście, który uwielbia jeść i dlatego postanawia walczyć o powrót drożdżówek do szkolnego sklepiku. Osoby związane z tą szkołą – uczniowie, absolwenci - mimo zmian nazwisk niektórych bohaterów, odnajdą w historiach swoich nauczycieli. Wskażą ich doskonale znane im powiedzonka. Dla niewtajemniczonych natomiast same przezabawne historie napisane ze znajomością warsztatu i dowcipem będą ciekawą lekturą. Wszystkie opowiadania zostały wzbogacone ilustracjami, także autorstwa uczniów z XIII LO i Gimnazjum nr 16. Książkę można kupić w szkole, całkowity dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na akcję charytatywną.

(el)

NZ W zbiorku znalazło się 25 zabawnych opowiadań inspirowanych „Mikołajkiem”

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA