Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Tańca. Polonez na szczecińskich Gumieńcach [GALERIA]

Data publikacji: 29 kwietnia 2020 r. 13:41
Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2020 r. 21:18
Międzynarodowy Dzień Tańca. Polonez na szczecińskich Gumieńcach
 

W tym roku Międzynarodowy Dzień Tańca Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" miał hucznie obchodzić - wystawiając spektakl, na deskach Opery na Zamku, pt. „Verbum nobile - szlacheckie słowo honoru”. Z racji na pandemię plany te trzeba było przesunąć. Ale świętowanie się jednak odbyło!

W środę (29 bm.) rano tancerze zespołu pojawili się na Osiedlu za Sterem na szczecińskich Gumieńcach, by tam wykonać poloneza na jednej z ulic. Każdy z tancerzy miał oczywiście na sobie maseczkę, a tańczono z zachowaniem dystansu - panie i panowie nie trzymali się za ręce, jak to zwykle bywa w tym tańcu narodowym. Okoliczni mieszkańcy byli zachwyceni tym niespodziewanym występem - wyszli do okien i na balkony, bili brawo. Przechodnie z kolei zatrzymywali się, by obejrzeć korowód tancerzy.

- Kwarantanna kiedyś minie, a miłości do poszanowania polskiej tradycji i folkloru nigdy w naszych serca nic nie ugasi. Jesteśmy wielką, zespołową rodziną, która przetrwa każdą próbę i doczeka nowych, lepszych czasów, gdzie będziemy mogli znowu cieszyć się podróżami, koncertami i występami, promując nasz region i kraj w Polsce oraz na całym świecie - podkreślają szefowie zespołu, Ewa i Krzysztof Kamińscy.

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2020-04-29 20:38:01
Stroje piękne. Ale mam pewien niedosyt, odnośnie prezentacji folkloru, muzyki, śpiewu i stroju. To powinien być rodzaj karnawału, ale w stosownej porze roku i wg rozpracowanego scenariusza. Oczywiście,że najlepszą porą roku, to pora letnia i urlopowa. Jak parada, to parada, karnawał to na całego. Nie po ciemnych zakamarkach, zaułkach, dzielnicach na obrzeżach, ale na centralnej głównej alei miasta. Muzyka, śpiew zna żywo, lub z "plejbeku". Tańce akrobacje, czy popisy na żywo ,na asfalcie, lub na platformach. Dzień przed nocą kupały najbardziej wydaje się stosowny. I najważniejsze, pozbyć się odoru jakiejkolwiek insynuacji, z czyjej inspiracji, z jakiej partii politycznej, który regionalizm jest lepszy, czy gorszy, czy innych organizacji społecznych, i innych podtekstów. Dla Pomorza Zachodniego w dzisiejszych czasach pozostał tylko "multireginalizm" w Najjaśniejszej. Widzimy to najlepiej na karnawale w Brazylii. Tam to potrafią się bawić. Szczecin jest do takiej akcji najbardziej pożądany ze względu na swoją historię. Obecni mieszkańcy , pochodzą ze wszystkich regionów Polski. Nie wystąpią ,żadne antagonizmy, kto jest bardziej góralski, kto bardziej krakowski, kto bardziej łowicki, czy śląski itd. itp. I najważniejsze. Turysta skandynawski, z zachodniego i wschodniego Bałtyku. A mamy co pokazać. Dotychczasowe działania, organizatorów tylko podpowiadają, żeby tak trzymać. Więc; - Tak trzymać!
Ola
2020-04-29 18:22:52
Psychopaci i masochiści
Krysia z Wawy
2020-04-29 18:16:07
Piękne i kolorowe,jednym słowem bajeczne zdjęcia którym to wszyscy tam obecni tancerze dodaja całego uroku. Miło popatrzeć jak piękna jest dzielnica Szczecina,,GUMIENCE,, Pozdraeiam serdecznie wszystkich tam obecnych, całą redakcje 24kurier jak i dzienikarzy oraz mieszkańców mojego miasta Szczecin.
Super
2020-04-29 14:29:58
Te zdjęcia trafią do historii polskiego dziennikarstwa :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA