W Sali Kina Zamek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sobotę o g. 17 i niedzielę o g. 19.30 zobaczymy spektakl „Cudowna terapia” Teatru Piwnica przy Krypcie na podstawie tekstu Daniela Glattauera. Przekładu dokonał Marek Szalsza. Występują: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Adam Kuzycz-Berezowski.
Joanna i Valentin wybrali się na terapię małżeńską. Zgodni są tylko co do jednego – że zamierzają się rozstać, a zgrany zespół stanowią jedynie podczas kłótni. Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Małżonkowie muszą sobie wyobrazić, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest jednak odwrotny – fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, co więcej staje się idealną okazją, aby przedstawić partnera jako potwora i go przedrzeźniać.
Joanna i Valentin wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się pomysły i zarządza przerwę… Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog – po odbytej rozmowie telefonicznej, wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania…
„Cudowna terapia” w naszym wydaniu to błyskotliwa i ze wszech miar zabawna analiza zmian zachodzących podczas kryzysu małżeńskiego, gdzie nawet psychoterapeuta – oprócz dawania porad – może uczestniczyć czynnie w terapii”, mówi Arkadiusz Buszko.
Daniel Glattauer (ur. 1960 w Wiedniu), absolwent pedagogiki. Początkowo był literatem-amatorem, autorem tekstów piosenek i kelnerem, później został dziennikarzem. Pracował najpierw jako redaktor w „Die Presse”, następnie przez dwadzieścia lat był autorem tekstów do „Der Standard”. Opublikował kilkanaście powieści, z których dwie: „N@pisz do mnie” (Gut gegen Nordwind, 2006) i „Wróć do mnie” (Alle sieben Wellen, 2009) okrzyknięto bestsellerami i przetłumaczono na wiele języków obcych.
Marek Szalsza (ur. 1967) pisarz i tłumacz. Mieszkał w Katowicach, Gdańsku, Wiedniu, obecnie w Sopocie. Jego powieść „Schyłek szatrangu” wygrała Konkurs Literacki Miasta Gdańska im. Bolesława Faca i ukazała się nakładem Wydawnictwa w Podwórku (2015). Autor publikował też krótką powieść w odcinkach pt. „Droga do Trachinki” w magazynie SLOW. Liczne przekłady sztuk teatralnych jego autorstwa, głównie austriackich pisarzy, były i są grane w teatrach.
(as)