Co niesie lektura „Lorda Jima” w roku 2017 – Roku Josepha Conrada? Co mówi nam dziś wielki polsko-brytyjski pisarz i jak bardzo się z nim nie rozumiemy? Gdzie są współcześni czytelnicy i wobec jakich problemów stają? Jak brzmią dylematy Lorda Jima i dlaczego są tak ważne dla formacji z prawej strony sceny politycznej? Co wynika z lektury powieści Conrada i do czego mogą służyć nam wnioski z niej wyciągnięte? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w nowym spektaklu szczecińskiego Teatru Współczesnego pt. „Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada”.
„Zrobimy lekturę tak, by Państwo na nowo zapragnęli ją czytać” – obiecują twórcy. Premiera przedstawienia zaplanowana jest na najbliższą sobotę na małej scenie Teatru Współczesnego, czyli w Malarni. Jak mówi reżyser – Maciej Podstawny, pomysł na przeniesienie „Lorda Jima” na scenę teatralną miał już jakiś czas temu, a Rok Conradowski wyszedł tym planom naprzeciw.
– Conrad to pisarz nieznany w Polsce, choć bardzo ważny – uważa reżyser. – Sam „Lord Jim” kojarzy się z klucza, że to lektura. Choć od jakiegoś czasu nie ma tej książki w kanonie lektur. Wiele osób nigdy w całości nie przeczytało „Lorda Jima”, może to się uda po naszym spektaklu.
– Wydaje mi się, że to ciekawa propozycja dla tych, którzy czytali, jak też nie czytali książki – dodaje aktorka Maria Dąbrowska. – Dla mnie „Lord Jim” to odkrycie. Dotąd miałam do niej stosunek raczej lekturowy, a w czasach szkolnych nie doczytałam jej. Teraz przeczytałam w całości i znalazłam w niej nowe przestrzenie.
W spektaklu zaplanowana jest muzyka na żywo, bo – jak mówi reżyser – realizacja jest po części musicalem.
A jak samego bohatera ocenia wspomniany Maciej Podstawny?
– Lord Jim zachowuje się jak mężczyzna, który ma grypę przez całe życie, dlatego leży w łóżku i jęczy – mówi reżyser.
„Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada” to koprodukcja z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Oto obsada spektaklu: trzecia od lewej: Maria Dąbrowska, druga od lewej: Barbara Lewandowska, pierwsza od prawej: Karolina Krawiec, trzecia od prawej: Grażyna Madej, drugi od prawej: Maciej Litkowski, pierwszy od lewej: Michał Kosela, czwarty od prawej: Piotr Mokrzycki, obiekt: Piotr Tokarz. ©℗
(MON)
Fot. Natalia Kabanow