W najbliższą sobotę o g. 19 w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z Romanem Cieplińskim, redaktorem naczelnym i prezesem „Kuriera Szczecińskiego”, oraz Januszem Drzewuckim, którzy opowiedzą o swoich nowych książkach opublikowanych w wydawnictwie FORMA. Spotkanie będzie połączone z promocją 40 numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”, pod tytułem „Nowy początek”, oraz tomu „Epistoły 2” Henryka Berezy.
Nowa powieść Romana Cieplińskiego to „Nogami do góry”. Jak przeczytamy w materiałach wydawcy: „Akcja „Nogami do góry” rozgrywa się w środowisku dziennikarzy, w redakcji jednej z gazet codziennych w mieście S. Jest to zapis wydarzeń rzeczywistych oraz subiektywnych, dziejących się w umyśle redaktora naczelnego. Głównym wątkiem powieści jest śledztwo prowadzone przez troje dziennikarzy, chcących ustalić, jakie motywy kierowały innym dziennikarzem, który porzucił swoje dotychczasowe rygorystyczne zasady moralne i kosztem kolegów chce przejąć kontrolę nad wydawnictwem. Jest też motyw podróży do urokliwej miejscowości K., w górach A., gdzie główny bohater dystansuje się od świata mediów, życia w nieustającym stresie i w depresyjnej atmosferze końca „epoki papieru” oraz gorzkie rozważania na temat przemian kulturowych, wolności i tożsamości w świecie coraz bardziej niezrozumiałym, odhumanizowanym, a nawet postawionym „nogami do góry”, gdzie normalność jest rodzajem ekstremizmu”. Książka współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.
Janusz Drzewucki opowie o tomie esejów „Chwile pewności. Teksty o prozie 3”. Zebrane w książce szkice koncentrują się wokół kilku motywów przewodnich: emigracji i literatury polskiej powstającej w różnych okolicznościach historycznych, więzi między różnymi twórcami, poszukiwania rodowodów kulturowych w podróży i we wspomnieniach. Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
O książce Henryka Berezy Karol Samsel pisze tak: „Listy Henryka Berezy – być może tak samo jak obcowanie z nim – otwierają okna na światy, o istnieniu których nikt by nawet nie pomyślał”.
„Epistoły 2” oraz „eleWator” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
(as)