Adam Dzieciniak, Dariusz Mikuła, prof. dr hab. Artur Stefanowicz i prof. dr hab. Leszek Żebrowski to laureaci tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu o nagrodę „Pro Arte”. Nagrody wyróżnionym wręczyli 18 listopada br. w Operze na Zamku w Szczecinie, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, przewodnicząca sejmiku Teresa Kalina i wicemarszałkini Anna Bańkowska.
Adam Dzieciniak od 1987 r. jest aktorem Teatru Polskiego. Związany także z literacką sceną kabaretową działającą przy Teatrze Polskim - Czarnym Kotem Rudym. Związany z teatrami w całej Polsce: Dramatycznym w Słupsku, Dramatycznym w Elblągu, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Współpracuje z lokalnymi ośrodkami kultury: Zamkiem Książąt Pomorskich oraz Teatrem Kameralnym w Szczecinie.
Nagrodę otrzymał za twórcze zaangażowanie, indywidualność i 45-letnią pracę sceniczną. Za działalność kulturotwórczą i społeczną na rzecz dzieci, młodzieży i osób wykluczonych. W podziękowaniu za niespożytą energię, cenny dorobek artystyczny i rozwój zachodniopomorskiej sztuki teatralnej.
Dariusz Mikuła jest aktorem Teatru Kana. Współtwórcą wielu nagrodzonych na światowych festiwalach spektakli teatralnych. Współzałożycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Teatru Kana. Od 2007 roku dyrektorem Ośrodka Teatralnego Kana, prowadzącego szeroką wieloaspektową działalność artystyczną, kulturalną i edukacyjną, kierowaną do mieszkańców całego regionu. Pomysłodawca, twórca i realizator wielu inicjatyw i międzynarodowych projektów, stanowiących teatralną markę na kulturalnej mapie województwa, takich jak: OKNO, Spoiwa Kultury „Autsajderzy”, Teatry Świata, Bardzo Młoda Kultura. Współorganizator Festiwalu Kontrapunkt. W ramach cyklu „W poszukiwaniu tożsamości miejsca” współrealizował również szereg projektów opartych na pracy ze społecznościami lokalnymi i mieszkańcami pogranicza.
Nagrodę „Pro Arte” otrzymał za 40 lat działalności artystycznej, kulturotwórczej, scenicznej, edukacyjnej i społecznej. Za stworzenie twórczej przestrzeni teatralnej, pozwalającej na zaistnienie i dynamiczne funkcjonowanie na Pomorzu Zachodnim pionierskich wydarzeń artystycznych, stanowiących platformę wymiany międzykulturowej oraz za spektakularne osiągnięcia z zespołem Teatru Kana na arenie międzynarodowej. Jako wyraz wdzięczności za niebywały indywidualny wkład w rozwój i promocję kultury Pomorza Zachodniego.
Prof. dr hab. Artur Stefanowicz jest jednym z najwybitniejszych kontratenorów, który swoją wyjątkową barwą głosu oraz wszechstronnym talentem zdobył uznanie na światowych scenach muzycznych. Jest absolwentem wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1991), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Artysza. Naukę śpiewu kontynuował u Paula Esswooda i prof. Jadwigi Rappé. Jest zdobywcą I nagrody imienia Venanzio Rauzziniego na Międzynarodowym Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Wiedniu (1990) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w ’s-Hertogenbosch (1991). Debiutował w partii Askania w operze Askanio w Albie Mozarta w Opera Comique w Paryżu, co utorowało mu drogę do międzynarodowej kariery.
Nagrodę „Pro Arte” otrzymał w uznaniu unikalnego talentu i pracowitości, za pasję, spektakularne sukcesy na światowych scenach muzycznych, imponujący i unikatowy dorobek artystyczny, fonograficzny, a także rozmach w realizacji projektów operowych oraz za nieoceniony wkład w kształcenie młodych adeptów sztuki wokalnej, jak również w podziękowaniu za wierność Pomorzu Zachodniemu, a także za bycie jego wielkim Ambasadorem.
Prof. dr hab. Leszek Żebrowski zajmuje się plakatem, malarstwem, scenografią i filmem. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale projektowania graficznego w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. Fascynuje go rysunek, organizuje akcje plastyczne i warsztaty. Mieszka w Szczecinie i Szelkowie Nowym koło Makowa Mazowieckiego. Znany jako autor ponad 500 wydanych drukiem plakatów o tematyce kulturalnej. Oprócz plakatów komputerowych artysta tworzy także prace oparte na tradycyjnym warsztacie rysunkowym, są to najczęściej pastele na barwnym kartonie, wykonane w formacie identycznym jak drukowany plakat. Otrzymał wiele nagród, w tym międzynarodowych, na najważniejszych przeglądach plakatu w Warszawie, Moskwie, Teheranie, Mons, Charkowie, Tuluzie i Rzeszowie.
Doceniony za unikatowy dorobek artystyczny i projektowy oraz za wielki wpływ, jaki wywarł na życie artystyczne Pomorza Zachodniego - za budowanie pozytywnego wizerunku regionu, a także wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.
Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.
Nominacje do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych.
(K)