Szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii organizuje kolejne ciekawe wydarzenie. W czwartek 16 stycznia o godzinie 19 w Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki przy al. Piastów o Księżycu widzianym oczyma filmowców sprzed ponad 100 lat opowie Paweł Kula – wykładowca fotografii na Akademii Sztuki i astronom hobbysta.
Co łączy opowieść „Z Ziemi na Księżyc” (1865) Juliusza Verne’a z filmem „Podróż na Księżyc” (1902) Georges’a Mélièsa? Jak powstawały realistyczne obrazy powierzchni naszego naturalnego satelity w XIX wieku, gdy nikt jeszcze nie dysponował zdjęciami wykonanymi w przestrzeni kosmicznej? Czy rzeczywiście na grobie pioniera kosmonautyki, Konstantina Ciołkowskiego, spoczywa kamień z Księżyca? Gdzie przebiega granica między fantazją a inspiracją naukowymi teoriami w filmowym dziele Fritza Langa „Kobieta na Księżycu” (1929), uznawanym za jedno z pierwszych realistycznych przedstawień podróży kosmicznej?
Prelekcja odbędzie się w Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, sala 301. O tym, jak w wyobraźni pisarzy, artystów i wizjonerów kształtował się obraz Księżyca i podróży na jego powierzchnię w czasach poprzedzających pierwszy krok człowieka na Srebrnym Globie, opowie Paweł Kula – wykładowca fotografii na Akademii Sztuki, astronomią fascynujący się od zawsze, członek szczecińskiego oddziału PTMA. Fascynująca podróż przez literaturę, kino i naukowe marzenia odsłoni, jak śmiałość wyobraźni otwierała drogę do kosmicznych odkryć.
(K)