W piątek o godzinie 10 oraz 16 Książnica Pomorska zaprasza na akcję wspólnego czytania „Iliady”. Pierwsze ze spotkań odbywa się w ramach Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki organizowanego przez Uniwersytet w Lyonie.
„Już po raz trzeci mieszkańcy Szczecina mają okazję wziąć udział w festiwalu wymyślonym przez entuzjastów kultury antycznej w Lyonie” – informuje Książnica Pomorska. „Ideą festiwalu jest przypominanie i przybliżanie współczesnym odbiorcom dziedzictwa antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literatury starożytnych Greków i Rzymian. Po Odysei Homera i Metamorfozach Owidiusza przyszedł czas na Iliadę – najstarszy epos literatury europejskiej i podwaliny kultury śródziemnomorskiej”.
– Ideą jest czytanie tekstów antycznych w przestrzeni publicznej – poinformowała doktor Małgorzata Cieśluk z Zakładu Historii Starożytnej w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. – Jest to forma odbioru tekstu, która łączy nas z odbiorcami ze wszystkich epok, ponieważ od starożytności aż do XIX wieku w taki sposób najczęściej czytano „Iliadę”. Tekst ten najlepiej oddziałuje, kiedy go słuchamy, najczęściej w jakiejś grupie, wspólnocie. Ta sama idea przyświeca organizatorom czytania na całym świecie. Dołącza do nas wiele miast w Europie, ale też i w Stanach Zjednoczonych, a nawet Ameryce Południowej czy Azji Południowo-Wschodniej.
Spotkanie rozpoczynające się o g. 10 ma potrwać dwie godziny. W tym czasie profesjonalni lektorzy oraz licealiści będą czytać fragmenty homeryckiego tekstu, a potem szczecińscy wykładowcy będą je omawiać. Goście dowiedzą się czegoś na temat greckich zwyczajów pogrzebowych, życia rodzinnego czy samej wojny trojańskiej. Inwokacja utworu zostanie odczytana w wersji oryginalnej – w języku starogreckim użytym przez Homera ponad dwa i pół tysiąca lat temu.
Na całym świecie czytanie powinno się rozpocząć o godzinie 10 czasu paryskiego. Wielu osobom może jednak być trudno wziąć udział w wydarzeniu przed południem, więc Książnica Pomorska organizuje również drugie czytanie o godzinie 16. Na oba spotkania wstęp wolny. Pierwsze odbędzie się w auli na trzecim piętrze (wejście „C” od ul. Podgórnej), a drugie w sali S. Flukowskiego, również na trzecim piętrze (wejście „B” od ul. Dworcowej).
(NaP)
Fot. Dariusz Gorajski