sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Książka w prezencie

Książka w prezencie

Książka w prezencie
Data publikacji: 2017-11-08 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-08 17:15
Wywietleń: 1453 300086

W czwartek (9 listopada) w Galerii Wschodniej (wejście J z dużego dziedzińca) szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się promocja publikacji "Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów". Podczas spotkania będą dostępne nieodpłatnie egzemplarze tej książki. Wstęp wolny. Początek g. 14.

Od połowy XIV wieku, gdy Barnim III wzniósł na wzgórzu zamkowym tzw. kamienny dom i kolegiatę św. Ottona, do upadku Księstwa Pomorskiego w połowie XVII wieku szczeciński zamek był główną siedzibą książąt Gryfitów, a zamkowy kościół - najważniejszą książęcą nekropolią. Według szacunków badacza genealogii pomorskiej dynastii książęcej Edwarda Rymara spoczęło tu (najpierw w średniowiecznym, a po jego zburzeniu, w renesansowym kościele św. Ottona) ponad trzydziestu przedstawicieli rodu, w tym piętnastu panujących książąt. Zachowane do dziś szczecińskie sarkofagi, w których pochowano Bogusława XIII, jego żonę Annę Marię brandenburską, Filipa II, Franciszka I, Ulryka i Bogusława XIV nie są jedynymi tego typu obiektami związanymi z Gryfitami, jakie przetrwały do naszych czasów.

Dzieje dynastii Gryfiów mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie ma wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. Publikacja „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" wypełnienia tę lukę poszerzając w znaczący sposób wiedzę o pomorskim dziedzictwie kulturowym. Być może stanie się przyczynkiem do oglądania tych wspaniałych zabytków, zarówno w krypcie szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich, jak i w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz w kościołach w Darłowie i w niemieckim Wolgast.
(p)

Komentarze

guciu
Gut dobry pomysł książka pod pache heja bardzo dobrze ktoś zawsze skorzysta brawa wielkie brawa.
2017-11-08 17:14:39
Czytelnik
Te ksiazki najlepiej przekazac na makulature.
2017-11-08 14:06:41
Historyk
Za takie wyczyny odbiera sie tytuly naukowe,ale uklady towarzysko-partyjne pozwolily temu niby-profesorowi puszyc sie na salonach.Wstyd i hanba !!!
2017-11-08 13:52:29
Student
Ten"badacz" genealogii pomorskiej dynastii ksiazecej ,Edward Rymar, to pospolity plagiator,wiec jaka wartosc naukowa maja jego prace ?
2017-11-08 13:22:43
G
Super, spotkanie o godz. 14:00, czyli dla bezrobotnych lub osób na emeryturze, co w sumie tłumaczyłoby darmowe książki...
2017-11-08 12:24:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy