Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Kontrapunkt trwa. Cyganie, malarstwo naiwne, dorosłość i taniec

Data publikacji: 08 maja 2019 r. 13:04
Ostatnia aktualizacja: 08 maja 2019 r. 13:04
Kontrapunkt trwa. Cyganie, malarstwo naiwne, dorosłość i taniec
 

Od poniedziałku trwa w Szczecinie zasadnicza konkursowa część Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019. Do 13 maja widzów czeka codziennie po kilka spektakli oraz innych wydarzeń.

Dzisiaj w części tzw. nurtu off zostaną pokazane trzy przedstawienia: „Kaj Dzias" Living Space Theatre z Katowic - o godz. 17 w Pałacu Młodzieży, „Hej Ty" Teatru Krzyk z Maszewa - o godz. 18.30 w Akademii Sztuki, „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” w wykonaniu Magdaleny Drab – o godz. 18.30 w Teatrze Kana.

Ten pierwszy to barwny kolaż muzyki, pieśni i tańca. Twórcy tak opisują inscenizację: „Obok perspektywy ukazania kultury romskiej – ich pieśni, tańca, języka, energii, poczucia wspólnoty, wprowadzamy wątek „hejtu” i nietolerancji wobec mniejszości narodowych". Kolejny to z kolei impresja teatralna o tym, co zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość. Trzeci z wymienionych spektakli powstał na motywach obrazów Marii Wnęk. Twórcy tak opisują przedstawienie: „Spotkanie podczas wernisażu malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy autorki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia ze swoich rewersów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym". 

Z pewnością wydarzeniem Kontrapunktu będzie hiszpański spektakl pt. „Oskara", biorący udział w głównym konkursie (niestety, już nie ma na niego biletów". Zostanie pokazany na deskach Teatru Współczesnego o godz. 20. Ponownie oddajmy głos twórcom: „Na jednej scenie spotykają się tancerze zespołu Kukai Dantza i artyści kolektywu La Veronal, prowadzonego przez znanego choreografa Marcosa Moraua. To połączenie różnych spojrzeń na taniec, udana próba wytyczenia nowej choreograficznej ścieżki między tradycją a awangardą. „Oskara” mierzy się z różnymi aspektami baskijskiej kultury, rozlicza z mitami obrastającymi tę − niełatwą do zrozumienia − krainę od zamierzchłych czasów aż po współczesność. Kontrastujące ze sobą obrazy tworzą narrację przypominającą labirynt, który zabiera widzów na poszukiwanie znaczeń zawartych w wybuchowej mieszance tańca, treści i obrazów. Labirynt, w którym każdy może odnaleźć cząstkę siebie".

Spektakle Kontrapunktu są pokazywane w różnych miejscach: w Teatrze Współczesnym, Teatrze Kana, w Akademii Sztuki, w audytorium ZUT-u, Teatrze Lalek „Pleciuga”, Teatrze Polskim – Scenie na Łasztowni oraz w Pałacu Młodzieży (tu na potrzeby przedstawień została zaadaptowana sala gimnastyczna). Bilety można kupić w punkcie bilety.fm w zamku oraz na stronie internetowej bilety.fm. Na przedstawienia konkursowe kosztują od 40 do 45 złotych, a na OFF Kontrapunkt – 20 zł. ©℗

(MON)

Fot. materiały organizatora

Na zdjęciu: „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” w wykonaniu Magdaleny Drab.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA