Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Kontener, kultura i spór

Data publikacji: 05 marca 2016 r. 22:54
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Kontener, kultura i spór
 

Forma prezentacji Szczecina podczas imprez Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu nie podoba się osobom, które miały inny pomysł na to przedsięwzięcie. Wobec magistratu i urzędu marszałkowskiego sformułowano zarzut "nieuczciwych rozstrzygnięć". Urzędnicy wyjaśniają, że wybrali najlepszą ofertę.

Nasi artyści w czerwcu we Wrocławiu będą przez trzy dni prezentowali się w czarnym kontenerze. To przedsięwzięcie skoordynuje stowarzyszenie Miastoholizm Moniki Petryczko. 

Beata Zuzanna Borowska, animatorka kultury, która miała alternatywy projekt, decyzję o wyborze pomysłu Miastoholizmu, uważa za "niejasną i nieuczciwą".

- Pierwszy projekt uczestnictwa Szczecina w ESK przedłożyłam już w październiku ubiegłego roku - opowiada. - Wyewoluował on w program "Z planu gwiazd w przestrzeń dla piękna", który przedstawiłam w listopadzie. Były w nim m.in. koncerty, pokazy designu. Równolegle nad swoimi pomysłami pracował Tadeusz Szklarski ze stowarzyszenia Ambasada Kultury, który jako pierwszy zaproponował, żeby Szczecin wziął udział w ESK. Wydawało się, że urzędnicy wybiorą albo nasz pomysł, albo pomysł Ambasady. Tymczasem w lutym dowiedzieliśmy się, że ni stąd ni zowąd wygrał projekt Moniko Petryczko, osoby od początku zaangażowanej w proces decyzyjny jako pełnomocniczka Urzędu Marszałkowskiego. To lekceważenie inicjatyw społecznych.

- Sytuacja jest trudna, napięta, typowo szczecińska - ocenia Tadeusz Szklarski. - Takie decyzje urzędników niepotrzebnie dzielą środowisko. Jako Ambasada Kultury nie rekomendujemy tego czarnego kontenera.

Magistrat informuje, że wybór projektu odbył się na zasadzie porównania ofert złożonych przez wszystkie zainteresowane podmioty.

- Tylko oferta przedstawiona przez Stowarzyszenie Miastoholizm gwarantowała realizację zadania w postaci promocji Szczecina oraz Województwa Zachodniopomorskiego we Wrocławiu. Wybór uzyskał pełną akceptację Urzędu Marszałkowskiego. Należy również podkreślić, że wszystkie podmioty, które złożyły swoje propozycje, zostały zaproszone do współpracy - mówi Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu.

- Stowarzyszenie podczas konferencji prasowej podkreślało otwartość na wszelkie ciekawe inicjatywy oraz wystosowało zaproszenie do zgłaszania chęci swojego udziału - dodaje Radosław Soćko z Urzędu Marszałkowskiego. - Udział wszystkich zainteresowanych w projekcie jest dobrowolny. W związku z tym zarzuty o niejasny wybór operatora przez Urząd Marszałkowski są nietrafione. ©℗

A. Sasinowski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

j.
2016-03-06 23:33:42
No to jest tak słabe, że ręce opadają. Pewnie pojedzie tam jeszcze jakiś projekt duetu Olszewski-Roguszka, Saksofon Ostrowski i jak znam życie to wszystko przyklepie konferansjerką jakiś "redaktor" z telewizji. Pora to badziewiarskie towarzystwo wzajemnej adoracji rozdmuchać i pozwolić pokazać, że w Szczecinie są inni, niejednokrotnie dużo zdolniejsi artyści...
Czytelnik Łukasz
2016-03-06 10:43:33
A co, blaszany kontener był zapewne najtańszy. Choć nie całkiem wiadomo, co on ma przedstawiać. Widać dalej prowadzi się politykę deprecjonowania Szczecina i regionu. Tylko na czyje zlecenie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA