Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Koncert w kamieńskiej katedrze. Owacjom nie było końca

Data publikacji: 15 lipca 2019 r. 11:10
Ostatnia aktualizacja: 15 lipca 2019 r. 11:10
Koncert w kamieńskiej katedrze. Owacjom nie było końca
 

Czwarty koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim należał do młodych wykonawców. Rozpoczęła go tradycyjnie część organowa. Za kontuarem królewskiego instrumentu zasiadła niemiecka organistka i dyrygentka Lisa Hummel.

Lisa Hummel – absolwentka uczelni muzycznych w Fryburgu i Lipsku w zakresie muzyki kościelnej kształci się obecnie w klasie mistrzowskiej prof. Martina Schmedinga (organy) i Matthiasa Foremny'ego (dyrygentura). Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów organowych. Koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce, Rosji i Słowacji. Podczas swego występu artystka wykonała utwory Bacha, polskiego organisty i kompozytora doby renesansu Jana z Lublina oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego entuzjastycznie przyjęte przez kamieńską publiczność.

Po części organowej kamieńska świątynia wypełniła się muzyką kameralną w wykonaniu Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra złożona jest z uczestników XXVI Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu. Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program m.in. podczas koncertów w ramach kamieńskiego festiwalu oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, również pod nazwą Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Kameralnej, koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy.

W piątek (12 lipca), jako solistka-instrumentalistka, towarzyszyła Młodzieżowej Orkiestrze, wschodząca gwiazda polskiej wiolinistyki, siedemnastoletnia skrzypaczka Marta Gębska. Artystka rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku sześciu lat kształcąc się pod kierunkiem wybitnych wirtuozów tego instrumentu i profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – swego ojca Andrzeja Gębskiego i Romana Lasockiego. Jest laureatką wielu konkursów i zdobywczynią stypendiów artystycznych. Koncertowała w Polsce, w Holandii i Niemczech. W zeszłym roku wydała swą pierwszą solową płytę.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, wspólnie z solistką-skrzypaczką Martą Gębską, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, zaprezentowała kamieńskiej publiczności pierwszą część I Koncertu skrzypcowego fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego oraz uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki.

Po wykonaniu ostatniego z utworów owacjom słuchaczy nie było końca. Swymi owacjami dwukrotnie zachęcili młodych artystów do bisowania.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Na zdjęciu: Marta Gębska i Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA