niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Kolejne urodziny Henia

Kolejne urodziny Henia

Kolejne urodziny Henia
Data publikacji: 2015-12-31 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 1912 80467

Na najbliższy poniedziałek zaplanowana jest, w szczecińskim klubie „Słowianin", już kolejna impreza z cyklu „Heniutki 64". Przypomnijmy, że corocznie odbywa się ona w dniu urodzin Henia Talaśki, znanego szczecinianina, bywalca koncertów, znawcę muzyki. Podobnie jak w latach poprzednich, tak również w tym roku, zostanie zorganizowana zbiórka pieniężna, a zebrane fundusze przekazane zostaną w całości na zakup instrumentów dla utalentowanych dzieci. A zagrają w klubie: Bubliczki, Kapitan Stereo, Frontrow. Początek o godz. 19.

Henryk Talaśka zmarł w święta Bożego Narodzenia 2012 roku. A już 4 stycznia 2013 r. odbył się w „Słowianinie” spontaniczny koncert z udziałem wielu szczecińskich zespołów. Publiczność wówczas dopisała w nadkomplecie:

- Wtedy też podjęliśmy decyzję, że co roku, w dniu Jego urodzin (właśnie 4 stycznia), będziemy organizować koncert upamiętniający Henia. Tak narodziły się Heniutki - mówi Inga Kurek - Baranowska ze „Słowianina". - Heniu kochał muzykę w całości, bez kastowych podziałów i stylistycznych szuflad. Tak samo fascynowały go koncerty klimatycznych wykonawców, jak i ostre brzmienia.

Dzięki zakupionym przez publiczność cegiełkom na poprzednich koncertach, udało się kupić: wiolonczelę dla Kingi z Pyrzyc, pianino dla Mai ze Szczecina i flet poprzeczny dla Tamary z Gryfic. W tym roku planowany jest zakup instrumentów dla dzieci ze Szczecina: pianina dla sześcioletniej Marysi i gitary dla jedenastoletniej Natalki:

- Na jakiś czas przed imprezą „rozpuszczam wici" wśród nauczycieli muzyki, instruktorów z domów kultury czy instytucji kulturalnych, którzy zgłaszają dzieci potrzebujące pomocy w zakupie instrumentu - opowiada I. Kurek - Baranowska. - Potem siadamy w „Słowianinie" i zastanawiamy, komu w pierwszym rzędzie powinniśmy zakupić instrument. Dotąd udało się w całości sfinansować instrumenty z datków podczas koncertów. Liczę na to, że tak będzie też w tym roku.

Wstęp na koncert 10 zł i więcej, bilet jest jednocześnie cegiełką  w zbiórce publicznej. ©℗

M. GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Jednym z zespołów, które wystąpią podczas „Heniutków 64" będą Bubliczki.

Fot.: K. Arciszewski

Komentarze

Heniu
Ale ten czas leci :(
2016-01-05 07:04:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie