wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > Koguty i stara mapa

Koguty i stara mapa

Koguty i stara mapa
Data publikacji: 2015-11-05 15:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1416 35630

Dwa obrazy przedwojennego Szczecina, XVIII-wieczna mapa Pomorza, seria fotografii fińskiego artysty i kipiące zmysłowością płótno polskiego malarza - wszystko to nowe eksponaty szczecińskiego Muzeum Narodowego. Nabytki pokazano w czwartek, podczas spotkania z mediami.

Najstarszą z nowości jest kartograficzne dzieło Davida Gilly'ego. Mapę Pomorza, powstałą w latach 1785-1789 zakupiono ze środków zebranych podczas tegorocznej Nocy Muzeów (2,5 tys.) oraz wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego (7,5 tys.).

- Gilly urodził się w Schwedt, mieszkał w Szczecinie do 1797 roku - opowiada Ewa Gwiazdowska z Działu Sztuki Dawnej. - Ta mapa przystaje do wcześniejszej mapy Lubinusa, ale jest znacznie dokładniejsza. Pomiary autor wykonywał w terenie, został zmuszony do tego, by zapłacić za nie z własnej kieszeni. Gilly jako pierwszy przedstawił granice administracyjne, granice powiatów, miasta ufortyfikowane i otwarte czy pojedyncze zabudowania.

Mapa trafi teraz w ręce konserwatorów. Zwiedzającym pokazana zostanie zapewne w przyszłym roku. Wcześniej obejrzeć można będzie dwa obrazy Maxa Buge, nieżyjącego artysty-amatora. Pochodzące z roku 1914 roku akwarele przedstawiają szczeciński port oraz stare miasto z widoczną w tle bryłą zamku. Prace ofiarował muzeum krewny autora.

Do zbiorów instytucji trafiły także dzieła dwóch artystów współczesnych. Już w grudniu, zaprezentowane zostaną fotografie Jariego Silomakiego, fińskiego artysty. To czarno-biały cykl „Próby z dorosłości", łączący indywidualny styl z warsztatową precyzją. Podczas prezentacji dla mediów, uwagę przykuwał jednak szczególnie dużych rozmiarów (2x3 metry) obraz „Kury i Koguty" Marka Sobczyka, przedstawiający splecione w uściskach ludzkie ciała z ptasimi głowami.

- Ten malarz był członkiem jednej z najważniejszych polskich formacji artystycznych lat 80., czyli Gruppy - mówi Magdalena Lewoc z muzeum. - „Kury i Koguty" skupiają się na wartościach sensualnych, opowiadają o odradzaniu się życia.

Obraz Sobczyka przed oczy zwiedzających trafi najprawdopodobniej w przyszłym roku. ©℗

(kas)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Nowe nabytki szczecińskiego muzeum - „Kury i Koguty" Marka Sobczyka i akwarele Maxa Buge

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy