Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Klimatyczne kino na Łące Kany

Data publikacji: 23 maja 2023 r. 09:56
Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2023 r. 10:40
Klimatyczne kino na Łące Kany
 

Łąka Kany zamieni się w plenerowe kino. Przez trzy dni (23-25 maja) na ekranie królować będą filmy dokumentalne o tematyce ekologicznej. Towarzyszyć będą im spotkania z zaproszonymi gośćmi. A to wszystko w ramach 2. Przeglądu Kina Klimatycznego.

Pierwsza edycja Przeglądu odbyła się pod koniec 2021 r. i skupiała przede wszystkim na temacie kryzysu klimatycznego i związanego z nim aktywizmu młodych ludzi. 

- Druga odsłona Przeglądu kina klimatycznego będzie okazją, by przyjrzeć się bardziej różnorodnym zagadnieniom - zapowiada Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, organizującego wydarzenie.  - Wszystkie jednak dotyczyć będą wyzwań ekologicznych, przed którymi stoimy jako społeczeństwo.

Filmy prezentowane były na wielu festiwalach, w tym podczas ubiegłorocznej odsłony Millenium Doc Against Gravity – najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi gośćmi - przedstawicielami organizacji i inicjatyw, działających na różnych obszarach troski o nasz ekosystem.

Wtorek, czyli pierwszy dzień Przeglądu to okazja, by poznać historię Simony Kossak – pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki, która w latach 70. mieszkała otoczona dzikimi zwierzętami w Puszczy Białowieskiej. Film „Simona” to nie tylko dokument o jej życiu, ale też przede wszystkim opowieść o tym, jak i dlaczego powinniśmy troszczyć się o dziką przyrodę. Projekcję poprzedzi spotkanie z Marzeną Białowolską-Barnyk – prezeską Fundacji Dzikich Zwierząt, zajmującą się rehabilitacją dzikich zwierząt i przywracaniem ich do naturalnego środowiska.

Z kolei w środę 24 maja na ekranie królować będzie Luna – tytułowa bohaterka filmu „Krowa”. Dokument jest obserwacją jej życia na farmie mlecznej i przeżywanych przez nią emocji. Gościem rozmowy przed filmem będzie Sebastian Bednarski ze szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, która w swoich działaniach często podejmuje temat losu zwierząt hodowlanych.

Zwieńczeniem drugiej edycji Przeglądu będzie projekcja filmu „Rzeka” – spektakularnej wizualnie produkcji o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej. W filmie wykorzystano zdjęcia z 39 krajów, wykonane przez najlepszych fotografów przyrody. Wprowadzeniem do filmu będzie spotkanie z przyrodnikiem Łukaszem Ławickim, reprezentanta inicjatywy na rzecz utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Wydarzenia rozpoczynać się będą o godz. 20, na wszystkie projekcje wstęp wolny. Gdyby pogoda nie dopisała, pokazy przeniosą się do Piwnicy Kany. (K)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jacek
2023-05-23 10:00:22
Fajnie, jest kino plenerowe w Kanie, ciekawe i ambitne. Pewnie z dotacją. I teraz wiecie dlaczego Pionier umiera. Bo takie przeglądy powinny być w Pionierze, najstarszym kinie na świecie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA