Sztuka „Karaluchy" szczecińskiej autorki Żywii Karasińskiej-Fluks zostanie zaprezentowana w ten weekend w... Nie, niestety nie w Szczecinie, ale na drugim końcu Polski podczas Festiwalu Teatralnego KAWKA. Premierę „Karaluchów" w reżyserii Małgorzaty Przędzak, przygotowaną przez Teatr Wehikuł Czasu, zobaczą widzowie w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.
Akcja sztuki - skierowanej do dzieci i młodzieży, ale stanowiącej też znakomitą rozrywkę dla dorosłych - rozgrywa się współcześnie przy śmietniku na podwórku. Oddział Karaluchów zabezpiecza smakołyki wyrzucone obok pojemnika. Nadlatują jednak Szerszenie i rozpoczyna się ostrzał. Robalo zostaje ranny. Nadchodzi Lokatorka i Karaluchy kryją się. Dwa wchodzą do puszki po piwie. Pracownik Zakładu Oczyszczania zabiera śmieci wraz z puszką. Na posiłek liczą też zakochane Myszy - z powodu nieudanej randki Mimi zrywa z Mysiaczkiem. Zjawiają się Szczury...
Żywia Karasińska-Fluks, rodowita szczecinianka, urodzona w 1949 r. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 1978. Jest uznaną autorką sztuk scenicznych dla dzieci, publicystką i dziennikarką. Jej debiutem teatralnym była sztuka pt. „Figurki pana Gracjana", której premiera odbyła się w Teatrze Lalka w Warszawie w 1982 r. „Gdzie jest Hosi" to druga sztuka Żywii Karasińskiej-Fluks, nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę dla Dzieci w Poznaniu w 1994 r., która zarazem jako pierwsza doczekała się telewizyjnej realizacji. Wystawiona też została w Teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie (premiera odbyła się 21.09.1997 r.). Wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę dla Dzieci w Poznaniu w 1995 r. uhonorowano kolejną sztukę tej autorki pt. „Wachlarze". Telewizyjna sztuka pt. „Cyberdraka" również skierowana została do realizacji w TVP w Ośrodku Wrocławskim. W grudniu 1997 r. za sztukę pt. „Dary córki Króla Mórz" otrzymała Nagrodę Główną Wojewody Wrocławskiego. W roku 1997 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki swoją prapremierę miała sztuka pt. „Karaluchy, czyli komedia z niższych sfer". Żywia Karasińska-Fluks jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ZAiKs-u oraz ASSITEJ (Association Internationale du Theatre Pour L'enfance et la Jeunesse).
W 2009 roku „Kurier Szczeciński" pisał: „Żywia Karasińska-Fluks jest dramaturgiem, pisarką, autorką programów telewizyjnych, scenariuszy (w 2000 r. razem z Adamem Kaznowskim wygrała konkurs na scenariusz prezentacji pawilonu polskiego na Expo 2000 w Wilhelmshaven (Expo am Meer), wykładowcą. Także reżyserką, i w tej roli miała okazję zaprezentować się widowni w swoim rodzinnym mieście. W Klubie 13 Muz wyreżyserowała „Jak zarobię dwieście złotych" na podstawie własnego scenariusza oraz dwie jednoaktówki Vaclava Havla „Audiencja" i „Protest". Wystawiała także na deskach szczecińskiej Opery na Zamku, z którą była przez jakiś czas związana, i w Berlinie, gdzie m.in. zrealizowała swój autorski projekt „Polnische Klang" na małej scenie Deutsch-Polnischer Kulturverein przy placu Poczdamskim. Kolejna jej sztuka, również w jej reżyserii, „Droga Pani Kalino", grana do dzisiaj w Szczecinie i Krakowie, spodobała się także widowni Instytutu Generała Władysława Sikorskiego w Londynie. - Tej dostojnej, pierwszej wojennej Polonii, która przecież Kaliny Jędrusik nie znała - mówi p. Żywia. - A pani Andersowa nawet się popłakała..."
Żywia Karasińska-Fluks jest twórcą bez wątpienia (i niestety!) zdecydowanie bardziej docenianym poza rodzinnym miastem niż w samym Szczecinie. Tak więc, kto ciekaw „Karaluchów" niech jedzie na południe...
(lem)