Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Kana laureatem KLAMRY

Data publikacji: 2016-03-25 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Kana laureatem KLAMRY
Na zdjęciu: Projekt „Matka” stał się jednym z najważniejszych spektakli w historii Kany Fot. KANA  

„Projekt Matka” przygotowany przez Teatr Kana miał swoją premierę we wrześniu 2014 roku. Od tej pory wystawiany był wielokrotnie w kraju i zagranicą z dużymi sukcesami, stając się jednym z najważniejszych spektakli w historii tej szczecińskiej sceny.

Ze względu na swoje uniwersalne treści jest doskonale przyjmowany przez widownię, nawet tę, która w ogólne nie zna polskich realiów. Przekonali się o tym aktorzy Kany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Revolutions” w uniwersyteckim mieście Albuquergue w USA, na którym gościli w styczniu tego roku.

Tam uświadomili sobie, jak ważny dla wielu odbiorców jest ten spektakl. Szef szczecińskiego teatru, Dariusz Mikuła, zapamiętał wzruszoną dziewczynę, która wychodząc z widowni od razu zadzwoniła do swojej mamy i powiedziała, że bardzo ją kocha. A potem powiedziała aktorom Kany że to, co pokazali, otworzyło jej oczy na macierzyństwo, na rzeczy, których do tej pory nie wiedziała. Inny widz, student pochodzący z Ugandy, powiedział, że kobiety w jego kraju przeżywają podobne problemy i to, co zobaczył w „Matce”, na pewno byłoby świetnie przez nie zrozumiane. Widownia w kraju reaguje podobnie, o czym świadczy główna nagroda na zakończonych niedawno Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2016, które odbywają się już od ponad dwudziestu lat w Toruniu.

- W tej chwili jest to najważniejsze miejsce, gdzie mogą pokazać się teatry alternatywne. I chyba jedyne, które ma taką rangę i tradycję. Ten festiwal wyróżnia się tym, że nie ma w nim profesjonalnego jury, a laureata wyłania publiczność. Charakterystyczne jest również to, że trwa długo, bo pokazywany jest tylko jeden spektakl dziennie. Ale dzięki temu jest czas na rozmowy z publicznością - podkreśla Dariusz Mikuła.

„Projekt Matka” wzbudził emocje. Jest już trzecim spektaklem Kany, który otrzymał tę prestiżową nagrodę. Przedtem uhonorowany został nią „Geist”, przygotowany przez legendę teatru, Zygmunta Duczyńskiego, i „Lajlonia” według bajek Leszka Kołakowskiego w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, który wyreżyserował także laureata tegorocznej, toruńskiej KLAMRY. Gratulacje!

Marek OSAJDA

 

Na zdjęciu: Projekt „Matka” stał się jednym z najważniejszych spektakli w historii Kany

Fot. KANA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sprzątacz
2016-04-01 12:02:31
Proponuję teraz projekt "Miotła" i posprzątanie tego składu brudnych desek, który wita wjeżdżających do centrum Szczecina. Większość z nich nie zna się na prawdziwej sztuce, ale ma poczucie estetyki i się z nas śmieje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA