Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Jak się uczniom wydaje?

Data publikacji: 30 stycznia 2016 r. 22:49
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Jak się uczniom wydaje?
 

Szkolne czasopisma to interesujący element komunikacji lokalnej. Zwłaszcza, że liczba pism szkolnych wzrasta, rośnie ich poziom, i nie są to już tylko drukowane na powielaczu gazetki, jako że szkolne redakcje coraz częściej korzystają z fachowych programów edytorskich, których coraz więcej jest dostępnych w formie elektronicznej.

Widać to dobrze na wystawie w Książnicy Pomorskiej, która dowodzi m.in, że pełnią one wiele funkcji społecznych, a podejmowana na ich łamach tematyka wybiega często poza szkolne mury, stając się świadectwem twórczego i krytycznego myślenia młodych ludzi. Ponadto prasa szkolna jest szczególnie atrakcyjną formą uczniowskiej ekspresji, jak i narzędziem integrującym środowisko szkolne. A że przy tym uczy samodzielności i przygotowuje do dorosłego życia - tym większa jej rola.

Wystawa „Prasa szkolna w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim” - przygotowana przez dr Paulinę Olechowską (Uniwersytet Szczeciński, Zakład Mediów i Komunikowania) i dr Michał Urbasa -  składa się z 10 plansz oraz około 30 szkolnych periodyków z województwa zachodniopomorskiego. Głównym celem wystawy - zgodnie z intencją jej autorów - jest pokazanie, jak na przestrzeni lat rozwijały się szkolne periodyki w Polsce; kto w Szczecinie i naszym województwie dotychczas prowadził badania prasy uczniowskiej; ile jest wydawanych w regionie szkolnych periodyków, m.in. jakie mają tytuły i profil, kto je wydaje; o czym najczęściej na ich łamach możemy przeczytać. Zaprezentowano na wystawie wybrane formy artystycznej i literackiej twórczości młodych redaktorów i przedstawiono zarys opisu „Szkolnego Pulitzera”, najbardziej prestiżowego konkursu kierowanego do młodych redaktorów, którego organizatorem jest od lat redakcja „Kuriera Szczecińskiego".
Wystawę można oglądać do  29 lutego w holu przy Czytelni Głównej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie
. Jej organizatorami są Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie. (bt)

 Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA