środa, 03 marca 2021r.

Jak kiedyś łowiono? Wystawa otwarta

Data publikacji: 2016-07-15 19:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Jak kiedyś łowiono? Wystawa otwarta
 

Czym łowili, na czym wypływali w morze i gdzie mieszkali rybacy żyjący tu przed wieloma laty, można się przekonać na otwartej w piątek w Muzeum Narodowym w Szczecinie wystawie  "Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich".

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 280 eksponatów z około 700 zgromadzonych w muzealnych zbiorach. Są rybackie sieci, pułapki na ryby, narzędzia służące do ich naprawy oraz sprzęt ułatwiający wyciąganie zdobyczy z wody z różnych epok. Zobaczyć można też stare rybackie łodzie. Bardzo ciekawym dopełnieniem wystawy jest kolekcja fotografii przedstawiających życie rybaków w początkach XX wieku. Jest też nawiązująca do rybackiej tematyki ekspozycja obrazów.

- Po raz pierwszy pokazujemy w takiej ilości nasze zbiory schowane dotychczas w magazynach. Żałuję, że nie stać nas na wystawę stałą. Wiele z tych technik i narzędzi rybackich bezpowrotnie odeszło już w przeszłość - podczas wernisażu wystawy mówił Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Tekst i fot. (k)

 

 

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ