poniedziałek, 20 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > Rybacy z dawnych lat

Rybacy z dawnych lat

Rybacy z dawnych lat
Data publikacji: 2016-07-14 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 524 143792

"Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich" to temat wystawy, jaką od połowy lipca będzie można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Wernisaż w najbliższy piątek (15 lipca) o godz. 18. Ekspozycja będzie dostępna do 20 listopada.

Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów używanych w tradycyjnym rybołówstwie łodziowym stanowi jedną z cenniejszych kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obecnie liczy ona prawie 700 muzealiów, które w ponad 80 procentach zostały zgromadzone w okresie powojennym. 

W działowym archiwum przechowywany jest także interesujący i cenny zespół fotografii powstałych w pierwszych trzydziestu latach XX wieku, które prezentują życie i pracę ówczesnych rybaków pomorskich, narzędzia połowowe oraz przystanie morskie i rzeczne. Ponadto zbiór zawiera zdjęcia dokumentujące rozwój powojennego rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim. Zgromadzono w nim ponad 1600 zdjęć czarno-białych, kolorowych i wykonanych techniką cyfrową.

Wystawa Rybacy z przeszłości przedstawia tradycyjne śródlądowe i przybrzeżne rybołówstwo pomorskie poprzez charakterystyczne dla niego narzędzia i sprzęty. Należą do nich narzędzia kolne i haczykowe, na które nabijane są ryby, różnego rodzaju pułapki do swobodnego wpływania zwierząt, ale nie mogą już z nich wypłynąć, sieci, które więżą i oplatają ryby, oraz takie, które umożliwiają przygotowanie, użytkowanie, naprawę i transport wszystkich elementów potrzebnych do połowu.

Obraz tradycyjnego rybołówstwa łodziowego i dawnej codzienności pomorskich wsi na ekspozycji  ukazują archiwalne fotografie uzupełniające ocalone w muzeum zabytki kultury rybackiej. Na wystawie z eksponatami etnograficznymi korespondują zabytki archeologiczne, które pokazują niezmienną prostotę i doskonałość narzędzi służących rybakom od najdawniejszych czasów. 

Trudna i często niebezpieczna praca związana z połowem pobudza wyobraźnię, dlatego też jest częstym tematem marynistycznym. Obrazy między innymi Władysława Jarockiego, Łukasza Niewisiewicza, Otto Langego, Johannesa Mangelsa ilustrują i uzupełniają ekspozycję o zawodzie, który w coraz szybszym tempie przechodzi do przeszłości.

opr. (MIR)

Fot. arch. Muzeum Narodowego w Szczecinie

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy